Svadby v Taliansku

Málo miest na svete má takú dlhú, bohatú a vzrušujúcu históriu povestnej lásky a milovníkov. V Benátkach je zvykom sobášiť sa v sobášnych kaplnkách. Sobáš vedie väčšinou kňaz.

Nevesta má na sebe oblečené biele svadobné šaty a na hlave závoj, ktorý jej zakrýva tvár a jeho účelom je ochrániť nevestu pred závistlivými čarami.

Manželstvá uzatvárané v nedeľu sú považované za najšťastnejšie. Keď má nevesta v deň svadby na sebe zlato, prinesie jej to nešťastie. To platí, až kým si snúbenci nevymenia obrúčky.

Na svadobnej hostine je zvykom podávať sladké likéry a tvrdý alkohol, ktorý je servírovaný hlavným družbom ešte pred začiatkom večere. Takto je im poskytnutá príležitosť si pripiť na šťastný pár "Per cent'anni", čo znamená na 100 rokov. Po večeri si dajú svadobnú tortu a kávu. Na svadobnej hostine je zvykom , že nevesta má opatruje saténovú taštičku, do ktorej jej svadobní hostia dajú obálku s peniazmi. Niekedy sa o tašku stará nevestina stará matka alebo je tento zvyk nahradený zvykom, že nevesta si musí peniaze vytancovať od zúčastnených mužov na svadbe. Ďalším zvykom je, že nevesta a ženích rozbijú svadobné poháre. Počet čriepkov symbolizuje počet šťastných rokov.

Počas svadobnej hostiny je samozrejme mnoho prípitkov, ako „Pobozkať“, „Na novomanželov“ a podobne.