Svadby v Rusku

Tradičné svadby v Rusku sú úplne iné ako u nás. Napríklad na svadbe nemajú družičky, družbu a ani malé družičky. Svadba sa plánuje tak 1-3 mesiace dopredu a zahŕňa prstene, svadobné šaty, auto a hostinu, potom ešte kvety, muziku, pozvánky.

Rusi volajú „snubné prstene“ tie, ktoré si vymenia počas sobášu. Snubné prstene kupujú snúbenci spolu, no platí ich snúbenec. Sú to jednoduché prstene zo zlata bez kamienkov a diamantov a nosia sa na pravej ruke. Ak má Rus tento prsteň na ľavej ruke, znamená to, že je rozvedený alebo vdovec.

Nevesty si svadobné šaty šijú špeciálne na túto udalosť. Je to lacnejšie ako ich kúpiť. Potom po svadbe ich predajú. Ak sa nevesta vydáva v šatách po matke, znamená to, že nemá dosť peňazí na nové.

Dôležitou časťou svadby je svadobný sprievod áut. Čierne autá sú pritom považované za luxus, pretože ich predtým vlastnili len členovia sovietskej vlády a ak má rodina peniaze, tak prenajmú aspoň jedno auto pre nevestu.

V minulosti bolo zvykom, že nevestina rodina platila svadobnú hostinu, dnes je zvykom, že snúbenci si tieto náklady delia na polovicu. Hostina sa koná v reštaurácii, v kaviarni alebo v dome nevesty/ ženícha. Posledná možnosť je najlacnejšia a aj najobľúbenejšia. Na ruskej svadbe musí byť dostatok alkoholu, pretože je to udalosť, kedy každý musí byť opitý. Taktiež musí byť dostatok jedla. Ak je dosť jedla a pitia, potom sa svadba môže začať.