Svadby v Švédsku

Švédske nevesty si ctia svoje tradície. Švédsko je jednou z krajín, ktorá ma svoje vlastné, ale veľmi zaujímavé tradície, ktoré majú svoje korene v dávnej minulosti.

Na úvod , rodičia nevesty praktizujú starý svadobný zvyk, a to taký, že predtým ako nevesta odíde do kostola vydať sa, nevestina matka jej dá zlatú mincu do pravej topánky a nevestin otec jej dá striebornú mincu do ľavej topánky. Tento zvyk sa robí už mnoho rokov, či storočí bez toho, aby ho nejaká nevesta vynechala. Ďalším zaujímavým zvykom, ktorý už prežil mnoho storočí je , že kto počas skladania svadobných prísah pred oltárom povie hlasnejšie : „Áno, beriem,“ bude hlavou rodiny. Teda bude robiť všetky dôležité rozhodnutia. To mi pripomína náš zvyk, že keď nevesta so ženíchom prechádzajú poza oltár, tak ten komu partner skočí na nohu, bude pod papučou. Po svadbe nosí nevesta na ruke 3 prstene – snubný prsteň, svadobný prsteň a prsteň za materstvo, teda za to, že dá svojmu manželovi dieťa. Švédske nevesty zvykli na svadbe mať na hlave korunku. V minulosti bola korunka vyrobená z kvetov, lístia a iných rastlín, no dnes je na nevestinej hlave luxusná tiara. Korunka bola pre nevestu znakom panenstva a teda, ak nevesta nemala na hlave, znamenalo to, že nie je panna.

Počas svadobnej hostiny majú otec nevesty a otec ženícha svadobnú reč. Novomanželom sa môžu prihovoriť aj svadobní hostia, ak si to želajú.