Svadba podľa Švajčiarov

Švajčiarsko je nádherná krajina s úžasnou krajinou. Uprostred prekrásnej krajiny, pozoruhodných hôr, vyvierajúcich vôd a romantických zámkov, sú klasické švajčiarske svadby bohatým zážitkom.

Veľa neviest uprednostňuje najprv civilný obrad nasledovaný recepciou, ale aj svadby v kostole sú tiež populárne. Svadby sa konali poobede v kostole. Na hostine vládla veselá atmosféra naplnená amatérskymi predstaveniami hostí, muzikou, inštrumentálnymi nástrojmi, piesňami, básňami a samozrejme darmi. Družička nevesty a hlavný družba boli hlavnými koordinátori týchto predstavení.

Počas svadby si svadobčania novomanželov doberajú, niektorí priatelia naplánujú hry ako „ únos nevesty“ alebo nachystajú pre pár nejaké iné prekvapenie. V minulosti mal únos nevesty dôležitú úlohu a to získať nepriateľsky naladených príbuzných na stranu nevesty. Teraz je to skôr príjemne prekvapenie pre nevestu.

Oblečenie nevesty je tradičné, ako aj my poznáme. Na hlave môže mať korunku alebo veniec na znak panenstva a mladosti. Veniec sa páli potom, čo si mladomanželia vymenia manželské sľuby. Ak veniec zhorí rýchlo, nevesta bude v manželstve šťastná. Nevestina družička privedie svadobčanov na miesto, kde sa bude konať slávnostná hostina a každému svadobčanovi dá farebnú vreckovku. Vreckovka je znakom šťastia a každý hosť dá mladomanželom dolár alebo inú mincu do košíčka. Tento dar sa dá potom novomanželom. Na niektorých svadbách plní túto funkciu krstná matka. Čerstvo zosobášený ženích a nevesta zasadia borovicu, ktorá symbolizuje plodnosť na ich dvore a teda, že budú mať veľa detí.

Niektoré tradície sú podobné ako v Európe. Nevesta dostane snubný prstienok zo zlata s bielym diamantom. Taktiež má mať na sebe niečo nové, staré, modré a požičané. Niečo staré symbolizuje zachovanie tradícii, niečo nové symbolizuje nádej a vieru v budúcnosť. Niečo modré je znakom čistoty a páry sa zakomponovať modrú do svojho oblečenia a nakoniec niečo požičané je znakom budúceho šťastia.

Švajčiarske svadby sú úžasným prepojením starých a nových tradícii, muziky, tanca a piesní.