Svadba v Španielsku

Španielsko je krajina mnohých náboženstiev a tak sa svadobné zvyky líšia od jednej oblasti k druhej. Napríklad kvety si nevesty zo Sevilly vyberajú oranžové, pretože okolo je plno stromov s oranžovými kvetmi, nevesty v Andalúzii si vyberajú ružové a biele a Kastílčanky preferujú kvety bielej farby.

Nevesty dnes uprednostňujú biele svadobné šaty, no zvykom bolo, že nevesta mala vo svadobný deň oblečené čiernu čipkovanú alebo hodvábnu sukňu, ktoré boli veľmi populárne. Ženích má na sebe košeľu, ktorú vyšívala nevesta.

V Španielsku je zvykom neskoro večerať a aj preto sa svadby konajú až večer, pričom ženích nesmie vidieť nevestu od predchádzajúcej noci. Tradičným zvykom je, že ženích dá vo svadobný deň neveste 13 zlatých mincí, ktoré sú symbolom jeho záväzku, že jej bude pomáhať. Tieto mince neskôr v kostole požehná aj kňaz.

Po obrade v kostole nasleduje hostina, na ktorej sa pije a je až do noci. Svadobný tanec sa volá "sequidillas manchegas." Svadobní hostia, ktorí tancujú s nevestou, jej tradične dávajú peniaze a taktiež nevestin podväzok a ženíchova kravata môžu byť vydražené. Taktiež je zvykom hádzať kyticu slobodným dievčinám, a tá ktorá ju chytí, sa najbližšie vydá.

Keď sa budete vydávať, pouvažujte, či sa nejaký zvyk z bohatej španielskej kultúry nehodí aj vám.