Svadby v Anglicku

Anglicko je známe pre jeho bohatú a pestrú minulosť. Je tam mnoho zámkov, historických budov, nádherných parkov, prvotriednych hotelov,... .Tradične sa sobáše konali vonku pred kostolom, kde si vymenili sľuby pred mnohými svedkami, ktorí mohli ich manželstvo dosvedčiť.

Malé družičky rozsievajú kvietočky pred nevestu až ku kaplnke, tieto družičky volajú „flower girls“. Kvetinová cesta symbolizuje nádej, že nevestin život bude šťastný a krásny. Družičky majú podobné šaty ako nevesta, aby zlé a závistlivé priania nenašli nevestu a nepokazili jej šťastie.

Tradičná svadobná torta je ovocná s hrozienkami, mandľami, čerešňami a marcipánom. Vrchná vrstva svadobnej torty sa volá „krstinový koláč“, ktorý si mladomanželia odložia na krstiny svojho prvého dieťaťa. Ďalší klasický svadobný dezert je ženíchova svadobná torta, ktorá bývala tiež pôvodne ovocná, no dnes sa preferuje čokoládová.

Jedinečným viktoriánskym zvykom je „ribbon pull“. Rýdze strieborné čarovné kúsky ako napr. prstienok, srdiečko, podkova, … sú kúpené pre každú družičku. Stuha sa uviaže na každý kúsok a pekár ho umiestni medzi vrstvy svadobného koláča, ešte pred tým nech ho spojí. Predtým ako nevesta a ženích sa podelia o prvý kúsok torty, družičky smú potiahnuť každá jednu stuhu . Každý kúsok niečo symbolizuje a družička, ktorá si vytiahne tento symbol, znamená že sa jej neskôr splní. Teda ak si vytiahne podkovu, bude mať šťastie, ak si vyberie srdiečko, zaľúbi sa, ....

Svadby v Anglicku majú svoje čaro kvôli starým tradíciám a zvykom, z každej strany na nás dýcha história a tak svadby na zámkoch nie sú ojedinelé.