Svadby v Japonsku

Nič nie je krajšie ako tradičná svadby. Svadby v Japonsku sa riadia podľa tradícií, ktoré sa menia od regiónu k regiónu. Japonské nevesty nosia tradičné svadobné šaty, ceremónia pozostáva z 3 hlavných častí, tradičné dary sa odovzdávajú počas celej ceremónie. Japonská svadba je krásna a jednoduchá ceremónia, ktorej sa môžu zúčastniť len rodinný príslušníci. Kvôli klíme sa veľa svadieb koná na jar a jeseň. Taktiež , určité dni roka sú považované za šťastné pre výročia a tak sa páry sobášia aj v tieto dni.

Počas tradičnej japonskej svadby musí byť nevesta pomaľovaná bielou farbou od hlavy po prsty na nohách ako symbol čistoty. Japonské svadobné šaty pozostávajú z dlhého bieleho kimona nazývaného shiro-maku. Japonské nevesty majú vlasy upravené do tradičného komplikovaného účesu ozdobeného hrebienkami a inými doplnkami. Počas svadby pokrýva nevestinu hlavu kapucňa naznak toho, že bude pokojná a trpezlivá manželka. Ženíchovo oblečenie je jednoduchšie. Má oblečené čierne nohavice a krátke čierne kimono ozdobené rodinnými pečaťami.

Tradičná svadba pozostáva z troch častí. V prvej časti je pár očistený shinto kňazom. Potom mladomanželia recitujú tradičné prísahy a nakoniec sa uskutoční ceremónia zvaná san-san-kudo, alebo 3x3, počas ktorej mladomanželia vypijú 9 pohárikov saké.

Po svadbe si nevesta oblečie kimono na svadobnú recepciu. Toto kimono býva väčšinou červené, pretože červená je farba šťastia, alebo fialové, pretože fialová je farba lásky. Kimono býva ozdobené farebnými scénami prírody a šaty majú dlhé vejúce rukávy. Takéto rukávy sú len na svadobných šatách a nevesta už nikdy viac nebude mať také rukávy.

Svadobná hostina už je otvorená udalosť a môžu sa jej zúčastniť aj kamaráti a známi. Mladomanželia dostávajú finančné dary v dekoratívnych obálkach nazývaných shugi bukuro. Japonské svadby sú jedny z najdrahších a peniaze v obálke pomáhajú zaplatiť za svadbu.

Samozrejme aj japonská kultúra preberá niektoré prvky zo západu, a tak sa na svadbe objavujú aj svadobné prstene, nevesty v svadobných šatách a podobne. Pravdou však ostáva, že ich svadobné tradície sa zachovali vo veľkej miere.