Závislosť od počítačov a internetu je stále aktuálnejšia téma. Rozhliadnite sa a uvidíte, že všetci majú sklonené halvy. Pozerajú do mobilov.
Pojem závislosť je náročná a odborná téma. Pokiaľ máte pocit, že môžete mať vy, alebo vaši blízki problém so závislosťou, riešte to. Kompetentný, kto vám môže pomôcť a nasmerovať vás, je jedine váš lekár.
Slovo závislosť vyvoláva ilúziu, že ide o konečný stav. Že niekto je závislý od internetu, iný nie je.
Také vnímanie sa nám často hodí. Je príjemnejšie povedať že zatiaľ čo „oni“ sú alkoholici, tak „my“ nimi určite nie sme. Pripustíme, že iní ľudia môžu mať problém s nadužívaním mobilného telefónu, ale nám sa to dozaista stať nemôže. A presne to je často veľký sebaklam.
Závislosť vzniká postupne. Má viacero štádií.
Nepomôže vám, ak si „závisláka“ predstavíte ako niekoho, kto denne 12 hodín sedí na internete a nedokáže sa odtrhnúť. Je to podobné, ako pri závislosti od alkoholu. Aj tá začína len občasným pitím. Neskôr už pitie občas spôsobí problémik. Potom sa to v čase stále zhoršuje a prichádzajú vážnejšie problémy. Akurát ten, čo pije si nechce pripustiť, že má problém. Už to vidia všetci okolo neho.
Aj závislosť od „počítačovania“, či „mobilovania“ má rôzne fázy. Málokto si pripustí, že ten problém má. Preto:
Čím viac máte pocit, že vás sa táto kapitola netýka, tým starostlivejšie si ju prečítajte.
Hneď na úvod si skúsme ujasniť pojmy. Budem písať o závislosti od počítačov. (Aj chytrý telefón je malý počítač). Lenže závislosť od počítačov si človek ťažko predstaví. U každého môže mať iný obraz. Niekto je závislý od hrania počítačových hier. Iný od sledovania spravodajstva. Ďalší stále sleduje sociálne siete. Mnohí sú závislí od svojho mobilu.
Čo už je závislosť a čo ešte nie? To je asi tá najťažšia otázka. Neexistuje totiž ostrá hranica medzi používaním, nadužívaním a závislosťou.
Dôležité pri posudzovaní miery závislosti bude to, čo sa stane, ak daný človek nemôže robiť to, čo chce.
Pri posúdení závislosti môžete zvážiť dôsledky. Má pre vás používanie počítača či mobilu akékoľvek škodlivé dôsledky? A vy s tým napriek tomu neprestávate? To je vždy vážny signál, že ide o závislosť.
Je veľa ľudí, ktorí nemajú „sklon“ k závislosti. Taký človek môže skúsiť omamné látky, počítačové hry aj hazard a nestane sa závislým. No sú aj ľudia, ktorí trpia závislostnou poruchou. Tí veľmi ľahko podľahnú a ak sa im niečo zapáči, ľahko sa stanú sa od toho závislí. Preto:
Ak vy ste nemali problém so sociálnou sieťou, tak to neznamená, že ani iní nebudú mať. Posudzujte závislosť podľa konkrétnych dôsledkov, ktoré prináša. Závislosťou nie je, ak robíme niečo príjemné.
Keď táto činnosť narušuje normálny život. Prípadne ak sú s ňou spojené neprimerané riziká, škody či problémy.
Dať si občas pohárik nie je závislosť. Dať si pohárik pred dôležitým rokovaním, to je závislosť.
Človek, ktorý „je v tom“, často nevie že je v tom. Má pocit že mu to prináša len výhody a neprizná sa. Čím viac tuší, že je to problém, tým hlučnejšie sa bráni obvineniu.
V duchu si odpovedajte. Čím viac „áno“, tým viac ste asi závislí.
O závislosť ide v prípade, že táto činnosť pretrváva aspoň rok + prispieva k zhoršeniu osobnej situácie človeka + ste na najmenej 5 z uvedených bodov odpovedali áno.
© Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.