Pocit že niečo zmeškáte

Nomofóbia je názov pre stav, keď človek má pocit strachu, že niečo premešká. Na sociálnych sieťach a na tisícoch webov denne pribúdajú desaťtisíce (ale možno skôr státisíce) správ, článkov, fotiek a videí v slovenčine. Celosvetovo je toto číslo neúmerne väčšie. Je jasné, že niečo zmeškáte! Väčšinou však zmeškáte len vznik ďalšieho balastu. Lenže človek s nábehom na závislosť má strach, že by mohol prehliadnuť novú správu. Nový obsah. Že mu niečo utečie a on nebol pri tom.

Možno vidíte, že na sociálnych sieťach sú aj známe osobnosti a celebrity. To vytvorí pocit, že by ste tam mali byť aj vy. Omyl! Okrem pár výnimiek túto činnosť za nich vykonáva PR agentúra. Tá zaistí, že známy herec, spevák, či politik stále publikuje nové a nové príspevky zo svojho života. V skutočnosti sa známi ľudia na svoj účet na sociálnej sieti ani nepozerajú. Nemajú času nazvyš. Vedia, že sociálna sieť je zabíjanie času. Diváci tak majú pocit, že by ich mali sledovať, aby niečo nezmeškali. Pritom ten obsah vyrába agentúra, alebo najatý profesionál.

Neobávajte sa. Ak nebudete sledovať sociálne siete či blogy, nezmeškáte naozaj dôležité!

Pocit nenahraditeľnosti

Závislosť vytvára aj pocit, že to, čo máte vo vrecku je celkom nenahraditeľné. Že by sa rozsypali všetky vaše priateľstvá. Že by sa stratila všetka zábava, pracovné kontakty a aj program. Že by ste už nemali čo robiť.

Vzniká pocit, že sociálna sieť vám dáva „všetko“ a bez nej by ste nemali „nič“. To ale nie je pravda. Pred pár rokmi tu sociálne siete neboli. Ľudia žili bez siete aj bez mobilov.

Váš mobil a sieť však nezlepšia váš život. Bez nich by ste fungovali lepšie. No rôznymi manipulatívnymi technikami vás IT spoločnosti presvedčili, že bez ich technológií sa váš život stane bezcenným. Ľudia, ktorí podľahnú sledovaniu sociálnych sietí sa cítia príjemne. Neuvedomia si, že sledovaním a zdieľaním správ vlastne nevytvárajú žiadne hodnoty. Len míňajú svoj čas a sústreďujú svoju pozornosť na sledovanie rozptyľujúcich správičiek.

Sociálna sieť je nahraditeľná. Bežným životom. Avšak ak nahradíte bežný život sociálnou sieťou, vo výsledku sa budete cítiť horšie. Pravidelní používatelia sociálnych sietí trpia často na depresiu.