Silikónové prsia už dávno nie sú len výsadou celebrít, ale čoraz častejšie si ich dávajú urobiť aj bežné ženy. Jednou z otázok, ktoré „absolventky“ zväčšenia poprsia pomocou silikónov riešia je zaiste aj to, či budú môcť v budúcnosti dojčiť svoje dieťa. Ako to teda je?
To, či žena so silikónovými prsiami bude môcť dojčiť alebo nie, závisí najmä od toho, akým spôsobom boli silikóny vložené. Pokiaľ sú vložené niekde v oblasti bradavky, je dosť možné, že došlo k prerušeniu a poškodeniu mliekovodov a tým pádom sú šance na dojčenie značne znížené. Prípadne sa môžu častejšie vyskytovať komplikácie ako zápal prsníka, teda mastitída.
Za iných podmienok, teda keď sú silikóny vložené tak, že sa nepoškodia dôležité mliekovody, býva dojčenie spravidla možné a bez problémov.
Čo sa týka bezpečnosti dojčenia u žien, ktoré majú silikónové prsia, odborníci sa zhodujú na tom, že by to malo byť bezpečné, respektíve, že benefity dojčenia jednoznačne prevažujú prípadné možné riziká (prenikanie silikónu do materského mlieka).
Tip, aj v prípade umelého poprsia platí potreba jeho ochrany. Je jasné, že počas dojčenia asi veľa nenašportujete, ale ak áno, je dobré dbať na použitie správnej športovej podprsenky. Jej správny výber totiž môže chrániť vaše poprsie pred priveľkou námahou.
Silikónové prsia vám dojčenie prekaziť nemusia. Skúsenosti však ukazujú, že mnohé ženy sa radšej dojčenia vzdajú, aby si svoje drahé silikónové prsia nezničili. Je to škoda, pretože materské mlieko je pre bábätko tou najlepšou výživou.
Ak premýšľate nad silikónovými prsníkmi, je dobré si vopred poriadne zvážiť, či sa do toho vrhnúť hneď aj za cenu prípadného „nedojčenia“, alebo predsa len radšej počkať, kým budete mamou a dojčenie ukončíte. Navyše aj silikónové prsia sa dojčením zmenia a nie je zaručené, že po ukončení dojčenia nebudete mať prsia ovisnuté...
© Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.