Lieky pri dojčení

Dojčenie je úžasný spôsob, ako svojmu bábätku poskytnúť tú najvhodnejšiu výživu a zároveň posilniť puto medzi matkou a dieťatkou.

Avšak cez materské mlieko sa dostávajú do detského organizmu rôzne látky z matkinej stravy, a preto si dojčenie vyžaduje aj určité obmedzenia.

Jedným z takých obmedzení je aj to, že pri dojčení treba veľkú opatrnosť s liekmi. Dojčiaca mamička si nemôže napr. pri bolesti zuba alebo hlavy dať hocijakú tabletku. Sú lieky, ktoré môžu užívať aj dojčiace ženy, vždy sa však treba poradiť najskôr s lekárom alebo lekárnikom.

Nemusíte sa báť, ak vás prepadne príšerná bolesť hlavy, môžete užiť napr. homeopatický liek, alebo niektoré z „klasických“ liekov (zväčša sa za bezpečné považujú tie na báze paracetamolu). Vždy však pozorne čítajte aj príbalový leták a radšej sa vopred poraďte s lekárom alebo lekárnikom predtým, než liek užijete (zavolajte lekárovi, prípadne do niektorej lekárne).

Napriek tomu, že rôzne lieky nám môžu pomôcť zahnať bolesti, hlavnú príčinu bolesti neriešia. Preto, ak trpíte napríklad opakovane silnými bolesťami hlavy, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Dojčením sa dá totiž dieťatku aj ublížiť, najmä vtedy, ak matka nie je ochotná prispôsobiť svoje stravovacie a celkové návyky tomuto stavu. Užívanie mnohých liekov počas dojčenia je síce povolené, no vždy by to malo byť až po konzultácii s lekárom a len v nevyhnutných prípadoch.

V ojedinelých prípadoch, ak si zdravotný stav matky vyžaduje nejaké silnejšie lieky a nie je iná alternatíva, je treba dojčenie ukončiť, prípadne prerušiť.

Napísala MaJa.