Strava pri dojčení

Pri dojčení predáva mamička dôležité látky a živiny svojmu bábätku. Materské mlieko je ideálne pre dieťa svojím zložením, no dojčiaca žena by mala dbať aj na kvalitu svojej stravy pri dojčení. Zloženie stravy totiž veľmi ovplyvňuje kvalitu i chuť materského mlieka a z niektorých potravín v jedálničku matky môže mať bábätko rôzne problémy.

Pri dojčení teda platí, že strava má byť pestrá a vyvážená, aby aj matka aj dieťa mali dostatok všetkých potrebných látok. V tomto období nie sú vhodné žiadne diéty, ale nemusíte sa ani prejedať, aby ste mali dostatok materského mlieka (prejedaním si vyššiu tvorbu mlieka nezaistíte, avšak môže sa to podpísať na vašej váhe).

Snažte sa jesť čo najzdravšie a vyhýbajte sa všeobecne nezdravým jedlám, ako sú vyprážané a príliš mastné pokrmy, sladkosti či majonézové šaláty a podobne. Taktiež by ste nemali konzumovať potraviny, ktoré sú častými alergénmi – patria sem citrusy, jahody, paradajky, kakao, rôzne oriešky a ani „nafukujúce“ potraviny ako kapusta, kel, strukoviny, cibuľa a podobne. Veľakrát platí pravidlo, že to, ako niektorá potraviny vplýva na mamičku, taký vplyv bude mať aj na bábätko. Teda, ak vám napríklad cibuľa alebo pór po konzumácii spôsobuje kŕče v bruchu, s veľkou pravdepodobnosťou bude bolesťami bruška trpieť aj vaše bábätko.

Niektoré bábätká reagujú bolesťami bruška a ďalšími problémami aj na kravské mlieko. Preto aj s ním radšej opatrne.

Každé bábätko je iné a niektoré mamičky môžu jesť čokoľvek, pričom bábätko žiadne problémy nemá. Opatrné by mali byť najmä matky detí, u ktorých je pravdepodobný výskyt alergie (napr. ak sú rodičia či súrodenci alergici). Tu treba byť v strave radšej naozaj opatrná a dôsledne sa vyhýbať alergénom.

Samozrejme, tieto obmedzenia netrvajú večne a opatrnosť treba najmä v prvých mesiacoch. Postupne môže mamička začať skúšať jesť aj problematické jedlá, no vždy treba sledovať reakciu bábätka a v prípade akýchkoľvek problémov, danú potravinu prestať konzumovať, prípadne sa poradiť s detským lekárom.

Napísala MaJa.