Dokedy dojčiť

Dojčenie je v dnešnej dobe veľmi populárne a vyzdvihované. Dojčiť malé bábätko nie je nič nezvyčajné, no dojčenie niekoľkoročného dieťaťa už môže budiť vzbudzovať rôzne pocity.

Dokedy teda vlastne dojčiť? Dokedy to má pre dieťa význam?

Podľa odporúčaní WHO je ideálne výlučne dojčiť bábätká do šiesteho mesiaca. Potom nastupujú na rad prvé príkrmy, no materské mlieko stále ostáva dôležitou súčasťou jedálnička.

Dokedy však materské mlieko má pre dieťa význam? Nuž, ani samotní lekári a odborníci na výživu v tomto smere nie sú jednotní a ich názory sa rozchádzajú. Niektorí odporúčajú dojčiť dovtedy, kým to mamičke i dieťaťu vyhovuje. Iní nevidia zmysel v dojčení dieťaťa staršieho ako rok, prípadne dva roky. Sú však lekári, ktorí zasa odporúčajú dojčiť čo najdlhšie. Kde je teda pravda?

Dalo by sa povedať, že dojčiť by žena mala dovtedy, dokiaľ jej to neprekáža. Ak si napr. trojročné dieťa kedykoľvek počas prechádzky či na nákupe zmyslí, že sa práve teraz chce nadojčiť a začne matke zdvíhať tričko či blúzku, iste to nie je nič príjemné. Niektoré mamičky ale bez problémov dojčia aj svoje trojročné dieťa a v tejto dobe je zväčša už drobec schopný pochopiť, že kedykoľvek to skutočne nejde.

Pokiaľ teda nemáte problém, pokojne dojčite aj svojho škôlkara. Ak má materské mlieko taký význam pre malé bábätká, iste je prínosom a minimálne vhodným a zdravým doplnkom stravy pre väčšie dieťa.

Často však mamičky končia s dojčením po jednom či dvoch rokoch. Celková vyčerpanosť, nemožnosť odísť od dieťaťa na dlhšiu dobu, nástup do práce po materskej dovolenke a podobné situácie sú dôvodom na ukončenie dojčenia.

Dokedy teda budete dojčiť svoje dieťatko, je len a len na vás. Ak chcete dojčiť čo najdlhšie, nenechajte sa odradiť nepríjemnými poznámkami svojej rodiny či známych a užívajte si tieto vzácne chvíľky so svojím drobcom naplno.

Napísala MaJa