Vankúš na dojčenie

V dnešnej dobe je dojčenie veľmi vyzdvihované ako dokonalý spôsob výživy pre dieťatko. Dojčenie je síce krásne, no môže byť neraz i vyčerpávajúce. Dáva zabrať okrem iného aj chrbtici dojčiacej mamičky, ak táto dojčí v nesprávnej polohe.

Aby sa vám ľahšie dojčilo (alebo tiež kŕmilo bábätko z fľašky), môžete skúsiť pomoc v podobe vankúša na dojčenie. Vankúš na dojčenie je výbornou pomôckou, ktorá mamičke umožní dojčenie bez bolestí chrbta.

Tento vankúš býva v tvare polkruhu, pričom môže byť s pevnou molitanovou výplňou alebo je plnený špeciálnymi polystyrénovými guľôčkami, ktoré ho robia ohybným a prispôsobivým. Vyrábajú sa tiež vo viacerých veľkostiach.

Ak sa rozhodnete pre jeho kúpu, je dobré môcť si ho vyskúšať naživo. Ide najmä o to, aby ste pocítili rozdiel medzi pevným vankúšom na dojčenie a tým s guľôčkovou výplňou a taktiež, aby ste si vybrali vhodnú veľkosť (resp. dĺžku).

Vankúš na dojčenie sa používa zväčša v sediacej polohe, kedy si ho položíte na kolená, konce smerujú za váš chrbát a na vankúš si položíte dieťatko. Dá sa ale využiť aj v iných polohách.

Okrem toho ho môžete využiť už v tehotenstve. Mnohým tehuľkám spríjemňuje vankúš spánok s veľkým bruškom (slúži ako opora pre bruško) a pomáha zaujať vhodnú polohu. Po pôrode ho zasa nejedna mamička využije aj na sedenie, ktoré býva kvôli pôrodným poraneniam často veľmi bolestivé.

Aj neskôr si iste vankúš na dojčenie nájde uplatnenie vo vašej domácnosti – poslúži na polohovanie bábätka a podobne.

Táto pomôcka sa dá kúpiť v obchodoch s detským tovarom aj v internetových predajniach, no a tie šikovnejšie si ho ľahko ušijú aj samy. Guľôčky na výplň sa dajú zakúpiť aj samotné, prípadne si vankúš vyplníte iným vhodným materiálom.

Napísala MaJa.