Je moje dieťa talentované?

Má tri roky a už vie čítať, v piatich nemá problém s násobením, či delením, od malička sa sústavne vypytuje na také veci, že aj „dospelák“ musí siahnuť po encyklopédii, aby mu vedel správne odpovedať, ovláda stovky básničiek a piesní, ku každej téme sa zasvätene vyjadruje... to je bežný obraz talentovaného dieťaťa v predstavách mamičiek. A keď vaša ratolesť nezapadá do tejto schémy, máte pocit, že je priemerná, či dokonca „hlúpa“?

Kdeže!!! Talent detí sa nemusí vždy prejaviť takýmto očividným spôsobom. Poznám mamičku, ktorá bola donedávna presvedčená o tom, že jej syn nemá ani štipku talentu. Prečo? Lebo poznala iné, oficiálne uznané talentované dieťa a tie dve deti sa tak veľmi odlišovali, že sa zmierila s tým, že jej drobec veru žiadnym fenoménom nebude. „Veď nečíta, nepíše, nerecituje, nerobí nič iné, len sa do nemoty hrá s autíčkami! Nie je komunikatívny, každé slovo musím z neho ťahať! Nezaujíma ho knižka, telka, počítač, skladačky, zato bez angličáku v ruke nejde ani na WC!“

Spomínanej mamičke však akosi ušla podstatná skutočnosť, že jej syn v troch rokoch poznal viac značiek áut, než o koľkých ona za svoj život počula! Bez najmenších pochybností vedel určiť nielen značku, ale aj model! V štyroch rokoch vedel priradiť každú ešpézetku k slovenskému mestu, alebo určiť štát, v ktorom bolo auto evidované. Nebol príliš komunikatívny, ale len dovtedy, kým neprišla reč na autá! Vtedy sa nedal zastaviť! Výsledok? Jasné talentované dieťa!!!

Talent nemusí nutne znamenať všestrannosť. Spomínaný prípad to dokazuje. Niekedy je nadanie dieťaťa zamerané veľmi úzko, len na jednu vec – ale v tej vyniká nad všetky ostatné.

Stretneme sa aj s opačným problémom – mamička vie, že jej dieťa je veľmi bystré, veľmi šikovné, no nepokladá ho za talentované, jednoducho preto, lebo nevie určiť zameranie tohto talentu. „ Moja dcéra má štyri roky a plynule číta. Spočítava, odpočítava, násobí aj delí. Čitateľne píše. Krásne kreslí, má úžasný cit pre farby. Veľmi dobre tancuje a hrá na husle. Ale v ničom z toho nevyniká.“ Aj tu mamičke uniklo, že aj keď žiadne z nadaní jej dcéry nevyčnieva vysoko nad ostatné, všetky vyčnievajú nad nadania ostatných detí! Talent môže byť aj všestranný. Vtedy sa dieťa prezentuje ako veľmi „životaschopné“.

Ale aj keď definitívne dospejete k záveru, že vaše dieťa je talentované, zistíte, že okrem radosti a hrdosti na svojho potomka sa musíte popasovať aj s problémami, aké výchova nadaných detí prináša.

Martina Miková