Poruchy správania sa u talentovaných detí

Ak máte talentované dieťa, určite ste už vykonali minimálne malý internetový prieskum na túto tému. A určite ste zistili, že s nadaním sa zároveň spájajú niektoré poruchy správania. Ktoré to teda sú a ako ich rozpoznať? Tu sú niektoré z nich:

Poruchy spánku – alebo aj nočné mory. Dieťa má často takú bujnú fantáziu, že sa mu snívajú veľmi reálne sny, často zlé a nepríjemné. Jeho draky a strašidlá sú desivo skutočné. Ale pokojne nespí ani v prípade, že sa mu sníva niečo pekné. Často rozpráva zo spánku, strháva sa na zvuk vlastného hlasu, prípadne je námesačné.

Hyperaktivita – neposedí, nepostojí, stále pobehuje, skacká, žmolí si ruky, stojí raz na jednej, raz na druhej nohe... to je pre rodiča nesmierne vyčerpávajúce – ale ratolesť to nevyčerpá ani trochu! Tú energiu, ktorú v sebe má, by mohlo plniť do fliaš, predávať a stať sa milionárom skôr, ako skončí základnú školu!

Nedostatok sebavedomia – v zrkadle vidí presný opak toho, čo na ňom vidia všetci ostatní. Rodina a známi vidia múdreho, intelektovo nadaného chlapca, možno budúceho riaditeľa veľkej firmy, lekára, alebo politika. On sám vidí svoju veľkú hlavu, odstávajúce uši, ľavé ruky, ktoré nevedia hrať na husle...

Perfekcionizmus – žltá pastelka vedľa červenej, nasleduje modrá a zelená, šaty v skrini sú zložené do úhľadných komínov, v škole neakceptuje inú známku, než jednotku a keď sa mu pritrafí horšia známka, zúri. A skúsili by ste mu nájsť chybu v domácej úlohe!!!

Neochota prijať prehru – a tu sme pri búchaní sa o zem a iných prejavov priam desivej zúrivosti, ak ratolesť objaví niekoho šikovnejšieho, ako je sama! Pripravte sa na plač, hystériu a všetky možné neadekvátne spôsoby, ako vyjadriť jeho sklamanie zo samého seba.

Problémy s učením: Príliš veľa podnetov, alebo naopak, nudné, nezaujímavé učivo, ktoré sa dieťa nemôže prinútiť naučiť. Nejde o to, že by nechcelo, bolo lenivé, či hlúpe. Proste nedokáže udržať pozornosť na niečom tak nepodnetnom.

Problémy s autoritami – spochybňuje učiteľov, lekárov, rodičov... prosto je presvedčené, že samo vie všetko, na každú otázku pozná správnu odpoveď a jeho spôsob robenia vecí je najlepší. Máte sa na čo tešiť, až príde do puberty!

Tieto poruchy bývajú časté u intelektovo nadaných detí a ak presahujú hranice únosnosti, nerozpakujte sa navštíviť odborníka! Napokon, nejde len o pokoj našej duše, ale najmä o šťastné a zdravé detstvo vášho potomka – a to je pre nás, rodičov, to najdôležitejšie.

Martina Miková