Svadobné kytice – top10 kvety

Keď sa prechádzate po veľkej záhrade plnej rôznych kvetov, isto vám padne zaťažko vybrať len jediný kvet, ktorý je vám najmilší. Podľa čoho však tento kvet vyberiete? Bude to ten, čo bude najvzácnejší, najvoňavejší, najkrajšej farby alebo najobyčajnejší? Ako si dokážete vybrať ten jediný správny, keď si môžete vybrať z tisícok nádherných kvetov? Pozrite si najobľúbenejšiu top 10-tku kvetov neviest po celom svete.

  1. Ruža – tento kvet bol považovaný za symbol lásky a krásy. Existuje viac než tritisíc druhov ruží rôznych farieb a tvaru kvetov. Ruže sú známe tým, že ich zoženiete počas celého roka a ich nádherná vôňa vás isto očarí.
  2. Tulipán – je kvet často spájaný s Holandskom, hoci pôvodom pochádza táto kvetina z Perzie. Tulipán symbolizuje "zavŕšenie lásky" a "šťastné roky", práve preto sa perfektne hodí do svadobnej kytice. Výhodou tulipánov je ich široká farebná rozmanitosť a jednoduchá elegancia. Pozor však na cenu, niektoré tulipány sú veľmi vzácne a cenovo pre obyčajných smrteľníkov nedostupné.
  3. Kália – tento nádherný trubkovitý kvet pochádza z Afriky a v jazyku kvetín symbolizoval „veľkolepú krásu“. . Dostupné sú dva druhy týchto kvetov a to s krátkou stonkou, vhodná do malých svadobných kytičiek alebo s dlhou stonkou vhodných do veľkých kytíc. Najpopulárnejšia je biela farba, ale dajú sa objednať aj v žltej či smotanovej farbe.
  4. Ľalia – nádherný kvet, ktorý sa niekedy nazýval aj „okno do neba“. Tento kvet je výnimočný svojou silnou a prenikavou vôňou. Najviac ho dostanete na konci jari alebo začiatkom leta, vtedy je v kvetinárstvach cenovo najdostupnejšia. Mimo sezóny je to drahý špás. Farebná škála je rôzna a to najmä odtiene bielej, ružovej a oranžovej.
  5. Hortenzia – je kvet s veľkým počtom malých kvietočkov v silných farebných odtieňoch ružovej, modrej a fialovej.
  6. Pivonky – sú nádherné kvety jasných farieb. Tieto krásne kvety pochádzali pôvodne z Ázie, ale dajú sa pestovať aj u nás. Isto oživia každú nevestu. Dostupné sú koncom jari a na začiatku leta.
  7. Iskerníky – je cenovou výhodnou alternatívou k ružiam a pivonkám. Dostupné sú v rôznych farbách vrátane bielej, ružovej, oranžovej či žltej.
  8. Stephanotis – tento kvet symbolizoval „manželské šťastie“. Táto kvetina pekne vonia a hoci u nás je známa len ako izbová kvetina, v zahraničí sú svadobné kytice so stephanotisom veľmi populárne.
  9. Hrachor – jemná kvetina symbolizovala „trvalé potešenie“ a má silnú a sladkú vôňu. Hrachor nájdete v mnohých farebných odtieňoch od bielej až k prudko ružovej či fialovej.
  10. Gardenia – šľachtené druhy majú plné biele kvety a krásne voňajú. Vôňa pripomína vôňu jazmínu. V minulosti ju v anglosaských krajinách nazývali „kvetinou gombíkových dierok“, pretože ju muži s obľubou dávali do gombíkových dierok svojich oblekov.