Družičky

Družičky majú na svadbe dôležitú úlohu a tradícia družičiek siaha ďaleko do minulosti - do pohanských čias. Nie je to teda nová, americká tradícia, ale naša vlastná. Družičkami boli dospelé slobodné dievčiny z rodiny nevesty, neskôr sa trendom stali aj družičky v prevedení malých dievčatiek.

Niektoré páry uprednostnia za družičky deti, ktoré sa v rodine nachádzajú. V pekných bielych šatôčkach vyzerajú pekne a nevinne ako anjeličkovia. Ak ešte rozhadzujú pred nevestou lupene kvetov, rozplače sa nejedno očko. Biele šaty pre malé družičky pritom nie je problém zohnať v žiadnom svadobnom salóne. Dajú sa požičať rovnako ako svadobné šaty.

Dnes je však vo zvyku mať aj dospelé družičky, ktoré bývajú odeté v rovnakých šatách. Rovnaké oblečenie však nie je povinnosťou, ale príjemným spestrením. Zároveň sa družičky rovnakým oblečením zvýraznia a pritiahnu na seba potrebnú pozornosť. Problémom je však, zohnať viacero rovnakých spoločenských šiat, ktoré sa väčšinou nedajú požičať v svadobnom salóne. Často jediným východiskom je šaty objednať a následne kúpiť, alebo ich dať ušiť. Za družičky si nevesta zoberie svoje blízke kamarátky, sesternice, ktoré nemajú len ozdobnú úlohu, ale majú na svadbe aj povinnosti. Niekedy tieto povinnosti spadajú len pod hlavnú družičku, no nevesta môže tieto povinnosti rozvrhnúť aj viacerým.

Mať na svadbe družičky je pekným štandardom, ale ak nemáte dostatok finančných prostriedkov, nemusíte im kupovať drahé rovnaké šaty a samozrejme môžete sa uspokojiť len s jednou hlavnou družičkou. Ostatné kamarátky môžu byť čestnými hosťami.