Nechajte iných aby vám pomohli

Je samozrejmé, že nemôžete celú prípravu svadby zariadiť sama. Mali by ste niekoľko úloh presunúť na pár iných ľudí, ktorí by vás odbremenili a zobrali za seba zodpovednosť za niektoré prípravy napríklad zásobovanie, kvetinovú výzdobu, starostlivosť o hostí alebo iné nevyhnutnosti. Najlepšie je obrátiť sa na nejakú blízku osobu – mamu, budúcu svokru, sestru alebo švagrinú či najlepšiu priateľku. Určite to bude pre hociktorú z nich veľká pocta a radi pomôžu.

Avšak, nezaťažte ich príliš. Zvlášť vo svadobný deň majte na pamäti, že aj oni sa prišli baviť a oslavovať váš veľký deň. Myslite na to bez ohľadu na to, aká zaneprázdnená ste, a čo všetko ešte treba zariadiť a urobiť. Pred tým, než niekoho z najbližších poveríte množstvom svadobných úloh, radšej ich rozdeľte medzi viacero pomocníkov – priateľov, bratrancov, tety. Takto sa všetko stihne a zariadi bez toho, aby počas svadobnej večere vaša mama či sestra nezaspala od vyčerpania nad polievkou.

V prípade poverenia viacerých ľudí rôznymi úlohami si spravte prehľad/zoznam, kto má čo zabezpečiť, aby ste boli schopní všetko skontrolovať.

Ďalšou možnosťou je najať profesionálneho svadobného koordinátora. Ak si ho môžete dovoliť, jeho služby sú na nezaplatenie. Uchránia celú vašu rodinu množstva stresu a povinností. Je to asi drahšie, ale stojí to zato. Firmy, ktoré organizujú svadby majú prax, vedia pomôcť, vyznajú sa. A svojím blízkym tak dobrajete, aby si svadbu mohli vychutnať nerušenie.

Problémom môžu byť niektorí príbuzní, ktorí by vám za každú cenu chceli pomôcť "až do roztrhania tela". Ak takých máte, porozprávajte sa s nimi. Je možné, že by si svadbu, ktorú pripravovala "nejaká firma" nevychutnali. Možno si chcú vychutnať práve pocit nepostrádateľnosti, organizovania, pomoci. Potom je možno lepšie pustiť ich k tomu.