Svadba a alkohol

Ožrať sa v deň svadby je zlý signál.

Len čo hovoríme o ublížení, či neublížení, prichádza reč na tému nápojov.

Svadba sa v tradičnom ponímaní často chápe aj ako dobrá zámienka rýchlo sa ožrať. Toto ponímanie je síce zažité, ale to ešte neznamená, že svadobný obrad a hostina majú byť rajom pre alkoholikov. Skôr sa domnievam, že by ste sa alkoholu mali podľa možností čo najviac vyhýbať.

Je jasné, že mnohí si povedať nedáte, ale ak to vydržíte, oceníte to.

Dajte si absolútny zákaz alkoholu, ktorý bude trvať, čo najdlhšie. Minimálne do skončenia obradu odporúčam, aby ste ani omylom nevypili čo i len jeden kalištek.

Dôvod tohto striktného záveru je prostý.

Samozrejme, že jeden kalíšok pravdepodobne neublíži nikomu. To je isté a môžete sa na to spoľahnúť.

Môžete sa na to spoľahnúť rovnako, ako je isté, že každý s kým sa v deň svadby stretnete bude sa snažiť vám naliať kalištek, „ktorý vám neublíži” a pripiť si. Môže sa tak stať, že ešte predtým, než prídete pred matrikára či oltár, pripijete si s niekoľkými ľuďmi oným nevinným kalíškom a budete v stave, v ktorom už takmer ani neviete, čo sa okolo vás deje. Je veľmi nedôstojné, ak sú dominantní účastníci svadobného obradu ožratí alebo na úrovni ľudí, ktorí sú na hranici príčetnosti. Svadobný obrad je ešte stále obradom, ktorý by mal byť dôstojný, pretože rozhoduje a symbolizuje vaše rozhodnutie o ďalších rokoch života. Preto by bolo vhodné, aby ste na svadbu neprišli opití, ale triezvi.

S tým súvisí aj podávanie nápojov na svadobnej hostine. Čím menej dostupné kalíšky a fľaše, tým pomalšie sa začne osadenstvo hostiny opíjať. Neobávajte sa toho, že by viazla zábava ak budete mať triezvych hostí.

Triezva zábava sa nebude páčiť len niekoľkým alkoholikom, ktorých sa oplatí ignorovať. Pokiaľ je väčšina z vás normálnych triezvych ľudí, uspokojíte sa s malým aperitívom, a potom možno s pohárom vína. Áno, týmto spôsobom sa svadobná hostina nezmení na party, ktorá končí úplným bezvedomím niektorých zúčastnených, ležiacich vo vlastných zvratkoch, ale stane sa obradom a príjemnou chvíľou, na ktorú budete spomínať nie cez hmlistú vidinu delíria tremens.

Ak necháte riadiť svadobnú hostinu z hľadiska nápojov alkoholikovi, môže sa stať, že toho hodne pomiešate. Možno navrhne ako aperitív becherovku, na prípitok navrhne šampanské, po obede navrhne červené víno a niekto si možno dá za tým všetkým aj pivo. Menej skúsený človek, ktorý nie je zvyknutý často piť, môže na takúto kombináciu doplatiť rýchlejšou stratou triezvosti. Preto odporúčam, aby ste pili čo najmenej a čo najjednotnejší typ alkoholických nápojov. Odporúčam, aby ste volili radšej kvalitné a drahé alkoholické nápoje a podávali ich menej, než by ste si kúpili nejaké lacné vína, či pálenky, ktoré udierajú do hláv a na druhý deň spôsobujú zdravotné ťažkosti.

©  Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.