Máte trvalé pripojenie na internet? Potom môžete s mnohými známymi telefonovať celkom zadarmo. Stačí na to mať slúchadlo s mikrofónom asi za 150 korún a fungujete. V článku nájdete niekoľko praktických tipov, ako začať.
Súčasné vysokorýchlostné pripojenia umožňujú bezproblémový prenos hlasu v kvalite podstatne vyššej, než je bežný telefonát z pevnej linky, či mobilu. Aj modemové pripojenie je v núdzi použiteľné, tu však kvalita už je nižšia a cenu hovoru rozhodne nemožno označiť za nízku.
Nevyhnutnosťou pre použitie programu Skype je zvuková karta v počítači. Dnes hádam samozrejmejšie vec, ako disketová mechanika. Nuž a potom mikrofón so slúchadlami.
Jednou z možností je kúpiť si špeciálny "internetový telefón". Taký telefón môže byť výhodný v niektorých situáciách, ktoré vyplynú hneď, ako spíšem problémy telefonovania na internete.
Myslím, že jednou z najvýhodnejších volieb je slúchadlo s mikrofónom typu handsfree. Netreba špeciálne pre Skype, ale aj také sa už vyrábajú...
Niečo takéto sa dá kúpiť azda v každom počítačovom obchode za zhruba 150 korún. Pri počítači je výhodné, ak môžete telefonovať a pritom rukami robiť niečo iné, napríklad browsovať na internete.
Poslednou drobnosťou je zvoliť si niektorý program na on-line hlasovú komunikáciu, ktorý telefonovanie umožňuje. Z možností, ako ICQ, Messenger či Skype volím na ukážku Skype, ale ani ostatné programy nekladú odpor. Stačí ich spravidla len nainštalovať, zaregistrovať sa niekde a fungujete.
Tak, ako je zvykom, ak je niekoľko možností, pri každej sa tvoria zástancovia aj odporcovia. V diskusii mi asi vynadajú čitatelia, ktorí so Skype nie sú spokojní a navrhnú iný spôsob ako telefonovať on-line. Treba skúsiť, čo vyhovuje vám a vybrať si.
Zhrnutie: Potrebujete teda počítač so zvukovou kartou, mikrofón, slúchadlá a program, ktorý je na telefonovanie určený. Skype je asi najprístupnejší...
Problémy s telefonovaním vychádzajú z logiky veci a vyriešia ich slúchadlá.
Ak sa chcete s niekým rozprávať cez Skype, nemôžete mať proste položený mikrofón na stole a počúvať zvuk cez reproduktory. Dôvod je prostý - mikrofón by snímal zvuk z reproduktorov a prenášal by ho do systému. Volajúci by tak počul sám seba s krátkym omeškaním a to vyrušuje.
Tento jav sa síce dá nastaviť vhodnou konšteláciou (mikrofón málo citlivý a celkom tesne pri ústach, reproduktory potichu...) ale je to núdzové riešenie. Stačí si len pustiť zvuk do slúchadiel a tým oddelíte mikrofón od prichádzajúceho zvuku. A ste za vodou - telefonovanie je kvalitné a celkom zrozumiteľné.
Optimálne kombinácie vybavenia:
Pri práci so slúchadlami narazíte na druhý hrob so psom - zvonenie. Ak zvuk počítača presmerujete na slúchadlá, zvonenie budete počuť len v čase, keď ich máte na hlave. To môže v niektorých prípadoch komplikovať život. Zvonenie sa síce dá zapnúť aj na PC speaker, ale je to slabé pípanie a nemusíte ho počuť, ak práve nie ste celkom pri počítači. Práve z tohto dôvodu môže byť použitie špeciálneho slúchadla výhodné. (Ale nevýhodou je, že zamestná až 50% voľných rúk telefonujúceho!)
A nakoniec niečo pre zamestnancov niektorých firiem: Firewall vo firmách môže mať nastavený zákaz použiť tieto technológie. Najčastejšie z bezpečnostných dôvodov. Potom neviem, čo sa dá robiť. Buď chodiť za systémovým adminom kolenačky, alebo si nájsť v práci inú zábavku.
Po prekonaní týchto prekážok vám však už nebráni nič v tom, aby ste cez Skype nezačali veselo vyvolávať. Nie fotky, ale telefonovať.
Podobne, ako v iných formách internetovej komunikácie, všetko začína tým, že sa musíte niekde zaregistrovať. Ak zvolíte softvér a službu Skype, po inštalácii programu sa rovno môžete registrovať.
Dilema. Môžete voliť plné a pravé meno, alebo nič nehovoriacu prezývku.
Ja sa prikláňam k zverejneniu skutočnej identity. Nie je takým problémom nereagovať na hovory, alebo sa pred niektorými volajúcimi skryť, takže ani nevedia, že ste na sieti.
Hovoriť s niekým zadarmo je nezvyklé. Stále vám kdesi v uchu zvoní pocit "mal by som skončiť, lebo sa nedoplatíme". Tento pocit je však zbytočný. Ak s niekým pracujete na nejakom riešení, môžete byť "na dráte" aj celý deň. Môžete spolu mlčať a prehovoriť, až keď niečo nie je jasné.
Navyše k hovoru cez Skype môžete prizvať aj ďalších účastníkov a hovoriť tak naraz s niekoľkými ľuďmi, ako pri konferenčnom hovore.
Kto chce, môže použiť aj webkamerku, ak má pocit, že je nevyhnutnosťou aj sa cez Skype vidieť.
Týmto spôsobom môžete hladko zvládnuť nielen "odpočinkové volania", ale aj pracovné úlohy. Mnohým ľuďom je pohodlnejšie povedať zopár slov cez Skype, než napísať e-mail.
Už som spomenul, že kvalita je Skype lepšia, ako s použitím normálneho telefónu. Tento výrok však platí podmienečne.
Kvalita je totiž veľmi závislá na tom, aké používate mikrofóny a slúchadlá. Ak na oboch stranách použijete kvalitný mikrofón a slúchadlo, kvalita hlasu je priam ohromujúca. Systém prenáša veľmi široké kmitočtové pásmo a aj výšky sú reprodukované brilantne. Naopak - ak pri voľbe mikrofónu nemáte šťastnú ruku, zvuk cez Skype nebude až tak dokonalý.
S kvalitou zvuku v Skype môže (ale nemusí) súvisieť aj zvuková karta. Integrované zvukové karty, ktoré má takmer každý počítač, či notebook prinášajú skôr priemernú kvalitu. Často nedokážu primerane spracovať signál z mikrofónu a potom vás je počuť slabšie. Naopak ak používate riadnu zvukovú kartu (trebárs Sound Blaster Audigy, cena okolo tisíc korún) problémy zrejme nezaznamenáte.
Napríklad ja mám niekoľko mikrofónov. Cez starú kartu Sound Blaster Live fungujú všetky, no na integrovanej zvukovej karte niektoré nemožno použiť vôbec. Dôvody sú teraz nepodstatné.
Takže ak zistíte, že vás telefonovanie cez Skype baví, no nepočuť vás celkom ideálne, kúpte si riadnu kartu.
Viem si predstaviť, že možno budete hľadať niekoho, s kým by ste si Skype najsamprv vyskúšali.
Na túto úlohu je v Skype pripravený odkazovač. Má adresu Echo123 a keď tam zavoláte, program vám prehrá krátky odkaz v angličtine. Počujete ho? Super! Polovica úspechu je za vami. Potom sa ozve tón a nastane ticho. To máte prehovoriť vy. Povedzte pár slov. Systém vás nahrá a o pár sekúnd nato vám váš odkaz prehrá. Počujete ho? Super. Práve ste úspešne nastavili systém a môžete bez obáv zavolať niekomu "živému", pretože viete, že vás bude počuť a že budete počuť aj vy.
Nezabudnite však myslieť aj na to, že nie všetci vaši známi majú čas "vykecávať sa" na internete - hoc aj zadarmo. Mnoho ľudí robí za počítačom niečo celkom konkrétne a telefonát ich vyruší. Volajte preto buď vtedy, ak potrebujete niečo súrne, alebo ak viete, že volaný má určite čas a predovšetkým aj chuť si vami pohovoriť. Aj pri volaní cez Skype a zadarmo platí: čas sú peniaze.
07.01.2006
© Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.