Inštalácia Skype

Skype sa inštaluje jednoducho. No je to program závislý na doplnkových možnostiach - na zvuku, prípadne aj na obraze.

Skôr než začnete Skype inštalovať...

Váš počítač musí obsahovať zvukovú kartu. To je dnes už prakticky úplná samozrejmosť u azda všetkých strojov. Skype sa teda nainštaluje, no to nemusí byť všetko. Aby ste sa cez Skype s niekým mohli navzájom počuť, potrebujete mať slúchadlá (reproduktory) a mikrofón. Aj mikrofón je často súčasťou počítača. Ak ho nemáte, dá sa kúpiť zhruba za 100 a viac korún. Nekupujte si však mikrofón, ak plánujete kúpiť webkamerku.
Ak chcete Skype využívať, ako videotelefón, máte dve možnosti.

  1. Kým chcete cez Skype video len prijímať od tých, ktorí s vami telefonujú, nepotrebujete nič. Video budete vidieť, ale vás na "druhej strane" vidieť nebude.
  2. Ak chcete video cez Skype aj odosielať, musíte mať vebkameru. Webkamery sú dnes pomerne lacné, no neodporúčam voliť tie najlacnejšie riešenia. Pre bezproblémovú prácu radím priplatiť si do niektorej značkovej webkamerky, napríklad Logitech, Microsoft a podobnej, najlepšie certifikovanej pre prácu so Skype. Táto certifikácia nie je podmienkou, ale značne uľahčí prácu. Pri kúpe kamerky počítajte s tým, že tieto zariadenia už väčšinou obsahujú aj mikrofón.

Rekapitulujem: pre prácu so Skype potrebujete zvukovú kartu. Aby ste počuli, musíte mať reproduktory, alebo slúchadlá. Aby vás bolo počuť potrebujete mikrofón. Ak chcete, aby vás bolo aj vidieť, potrebujete webkameru, najlepšie určenú pre prácu so Skype.

Inštalácia Skype

Stiahnite si Skype z webu www.skype.com a spustite ho.
Skype, inštalácia - po štarte
Objaví sa okno, v ktorom Skype chce vedieť, akým jazykom chcete rozprávať. Momentálne je nám najbližší jazyk Čeština. Zaškrtnite súhlas s licenčnými podmienkami, ktoré aj tak nikdy nikto asi nečítal. Ak ste právnik, prejdite si tie podmienky a po pár hodinách váhania stlačte tlačítko Inštalovať. V podmienkach sa Skype zbavuje akejkoľvek zodpovednosti za čokoľvek a keby ste niečo chceli, tak máte smolu. Samozrejme krajším jazykom.
Skype, inštalácia - priebeh
Skype sa potom začne inštalovať, čo trvá pár (desiatok) sekúnd.
Skype, inštalácia - koniec
Hotovo, Skype je nainštalovaný, stlačte Dokončiť. Teraz na ploche nájdite ikonu Skype. Spustite ju.
Skype, nový účet - vloženie mena
Skype sa pri prvom štarte bude potrebovať dozvedieť, kto ste - presnejšie - kým na internete chcete byť. Zvoľte si teda meno, Skype meno a heslo.
Údaje o Skype mene + hesle si zapíšte. Nie na papierik, ktorý sa vám neskôr stratí! Pri reinštalácii Windows by ste sa bez nich už neprihlásili do Skype pod svojím menom.
Skype, nový účet - e-mail
Na ďaľšej obrazovke vás Skype vyzve zadať e-mail a podrobnosti. Ak nie ste paranoidní schizofrenici, pokojne uveďte skutočné údaje. Je veľmi ťažké zneužiť kombináciu (skutočné) meno + mesto. (E-mail môžete uviesť anonymný.) Napríklad to, že sa volám Miro Veselý a že bývam v Bratislave (a kde) sa dá zistiť oveľa jednoduchšie a rýchlejšie, ako snorením v databázach Skype. Podobne to platí pre mnoho ľudí. Zadaním skutočného mena do Skype akurát uľahčíte, aby vás mal šancu nájsť niekto, kto vás hľadá. Samozrejme, ak o spoločnosť v Skype nemáte záujem, potom je namieste anonymita, prezývka, nevyplnenie mesta...
Dobre. Zadali ste e-mail, meno a mesto.
Skype, nový účet - priebeh
Skype pár sekúnd bude hľadať.
Ak ste ako Skype meno zadali bežné a rozšírené meno, napríklad Jaroslav, Skype vás zastaví.
Skype, nový účet - obsadené mená
Upozorní, že meno je obsadené a ponúkne vám zadať iný variant. Skype používateľov je veľmi veľa a tak všetky bežné mená typu Ján Novák sú na mnoho spôsobov obsadené. Odporúčam vám, aby ste si ako Skype meno zvolili logický a krátky reťazec znakov. Mal by byť taký, aby sa ľahko dal diktovať napríklad do telefónu, aby nezohyzdil vizitku, ak si ho tam budete chcieť uviesť.
Ak ste v minulosti Skype už používali a máte niekde odložené svoje meno a heslo, stačí zadať pri inicializácii svoje existujúce dáta.
Skype, nový účet - vloženie existujúcich dát
Či už s novým účtom, alebo zadaním existujúceho, dostanete sa nakoniec do Skype. Ak ste nový používateľ, ešte nikoho iného v Skype neuvidíte. No ak ste už mali predtým účet, Skype vám predloží zoznam vašich kontaktov, pamätá si ho.