Maľovanie bytu

Či už ste si kúpili nový byt, alebo prerábate starší, jednou z vecí, ktorú zrejme bude treba vyriešiť, je maľovanie bytu. Pekné farby stien dokážu v byte vyčarovať perfektnú atmosféru. Zlý výber farieb zasa dokáže veľa pokaziť. Farby majú totiž veľký vplyv na našu psychiku, preto by ste mali maľovanie bytu brať skutočne vážne.

Kde aké farby?

Výber farieb je nutné prispôsobiť účelu miestnosti. Ak sa jedná napríklad o spálňu, mali by tam byť farby, ktoré na vás pôsobia upokojujúco. V detskej izbe by sa zasa mali objavovať veselé farby, ako jemnejšie odtiene žltej, oranžovej, pistáciovej a ich kombinácie.

Farby by mali byť príjemné vám a tiež vytvárať harmóniu s ostatným zariadením danej miestnosti. Čiže farba stien a nábytok, ako aj ďalšie doplnky, by mali byť v harmónii.

Kontrasty

Dnes sa často využívajú pri maľovaní bytu kontrasty farieb. Obľúbené sú kombinácie tmavších a svetlejších odtieňov na jednotlivých stenách, čo vytvára zaujímavý dojem.

Optický klam

Maľovanie bytu tými správnymi farbami dokáže pomôcť aj opticky zväčšiť malý byt, či naopak zmenšiť príliš veľké priestory. Na optické zväčšenie poslúžia svetlé odtiene – smotanová, biela, či svetložltá a podobne. Opticky menšiu miestnosť možno dosiahnuť zasa pomocou tmavších a sýtejších odtieňov farieb.

Kto to namaľuje?

Mnohí ľudia maľovanie bytu zvládnu sami. No ak si na to netrúfate, určite je lepšie zavolať na pomoc odborníkov, ktorí vám váš byt vymaľujú. Síce vás to bude stáť viac, ako keby sto robili sami, no nenarobíte sa a navyše, budete mať istotu, že výsledok bude dobrý. Oplatí sa však investovať do overených profesionálov, takže pokiaľ možno, pýtajte sa na dobrých maliarov svojich známych, kolegov či priateľov. Budete tak mať dôležité referencie.