Fotograf a svadba

Svadba sa fotí ťažko. Ak požadujete kvalitu, nespoliehajte sa na amatérskych fotografov. Na druhej strane radšej nech fotí viac ľudí, ako málo...

Keďže sám som fotograf, môžem vám zodpovedne povedať, že fotografovanie svadby je veľmi náročná úloha. Zabudnite na to, že vám dobre nafotografuje dokumentáciu amatér. To sa stane len výnimočne a aj to len s niektorými fotografiami. Oveľa bezpečnejšie bude ak si zvolíte ako fotografa profesionála, ale aj tu je potrebné riadiť sa niekoľkými parametrami. Ideálne je ak si môžete pozrieť ukážky z jeho prác, a vybrať si fotografa, ktorý naozaj dobre zvláda reportážny charakter svadobného obradu. V prípade, že štúdio má viacero fotografov, mali by ste skúmať, či ukážky, ktoré vidíte fotografoval ten fotograf, pre ktorého ste sa rozhodli.

Druhou možnosťou je, že fotograf bude fotografom, ktorý automaticky je poruke v svadobnej obradnej sieni. Taký fotograf síce nemusí byť žiadny dokonalý profesionál, ale má jednu výhodu, pozná obradnú miestnosť, v ktorej práve pracuje, zažil a nafotografoval v nej už pomerne veľa obradov, pozná tempo a štruktúru obradu, a preto môže podať nečakane dobré výsledky.

Ďalšou zložkou, ktorú možno budete chcieť odfotografovať bude nejaká spoločná fotografia, ktorú nafotografujete niekoľko dní pred svadbou alebo po svadbe Možno na nej budete chcieť byť len vy dvaja, oblečení vo svojich svadobných šatách a mala by to byť fotografia takpovediac ateliérová a možno trochu strojená, ale pritom  popisujúca ako ste vyzerali takmer v deň svadby. Pri voľbe takéhoto obrázka už musíte navštíviť niekoľko štúdii a zaujímať sa o to, ako fotografujú. Nie je jednoduché spraviť príjemnú spoločnú fotografiu, ktorá bude bezprostredná, nebude pôsobiť kŕčovito, štúdiovo a studeno. A pritom bude aj technicky dobrá. Tu je dobré radšej sa nechať odfotografovať v dvoch štúdiách, pretože takúto fotografiu už o niekoľko rokov nebudete môcť zopakovať. Samozrejme tu záleží veľa od toho, či vám na takej fotografii záleží. Ja osobne sa domnievam, že štylizovaná fotografia typu fotoateliér potrebná nie je. Radšej dajte dôraz na snímanie vlastného aktu alebo spoločnej fotografie zúčastnených po obrade, ktorú dôkladne nafotografujte, podľa možností niekoľkými prístrojmi.

Po svadobnom obrade nasleduje hostina a zábava, na ktorej už bude pravdepodobne fotografovať viacero ľudí. Tu už nie je rozhodujúca kvalita fotografii, skôr je dôležitá spontaneita. Tú môže zachytiť ľahšie vaše dieťa (myslím tým dieťa niekoho z rodiny) ako nejaký dospelý. Ak máte v rodine nejaké digitálne fotoaparáty, zhromaždite ich a nechajte konať všetkých tých, ktorí chcú fotografovať. Výsledkom bude síce veľká záplava fotografii, z ktorých veľké množstvo bude málo zaujímavých, ale nakoniec sa nájdu niekoľké, ktoré veľmi verne vystihnú dané rodinné chvíle.

V prípade, že sa rozhodnete pre fotografovanie na svadbe vo vlastnej réžii, vrelo vám odporúčam, aby ste na tento akt nekupovali nový fotoaparát.

Ak sa predsa len rozhodnete so svadbou kúpiť aj nový fotoaparát, rozhodne ho kúpte jeden až dva mesiace pred svadbou. Je to potrebné z toho dôvodu, že nový fotoaparát treba vedieť ovládať. Môže mať rôzne skryté chyby alebo finty, ktoré treba poznať, aby vznikli naozaj dobré fotografie. Nespoliehajte sa na to, že nový prístroj bude fungovať tak ako očakávate. Mnoho ľudí, ktorí si kúpili nový fotoaparát bolo sklamaných z prvých desiatok fotografií, kým sa nenaučili ako presne treba s prístrojom pracovať.