Príklad rodiča - alkoholika

Pri vplyve alkoholika na rodinu je dobré myslieť aj na to, že hlavne deti sa učia napodobňovaním všetkého toho, čo vidia.

Dnes nie je nič zvláštne vidieť deti ako sa hrajú aj na opilcov.

V rodine alkoholika je časté, že sa doma kričí. Bežné sú konflikty, nervozita, napätie. To čo dieťa vidí vo svojej rodine sa väčšinou potom prenáša aj do jeho života. Ja viem môžete si povedať, že dieťa ak vidí u svojich rodičov alkoholizmus môže sa rozhodnúť, že vo svojom živote nikdy piť nebude. Práve preto, že to videlo tak zblízka.

Žiaľ často vidíme presný opak. Vidíme, že deti sa správajú presne tak, ako ich rodičia. Tu je napodobnenie sociálneho postavenia rodičov často dobre viditeľné a čitateľné. Je časté, že deti pijanov pijú v dospelosti. Ak sami piť nezačnú často si nachádzajú ako manželského partnera niekoho kto s alkoholom má problém.

Sociálne vzťahy, ktoré vidia vo svojej rodine okopírujú. O niekoľko rokov, možno s prekvapením zistia, že žijú presne tak ako ich rodičia. V detstve sa im to vôbec nepáčilo. Tak sa môže prejavovať alkohol v rodine.

Napodobňovanie sa netýka len alkoholizmu. Deti nasávajú aj celkovú atmosféru. Komunikácia v rodine alkoholika býva mizerná. Deti nie sú vedené k vyšším záumom, koníčkom, kultúre, úspechu. Denne sa musí riešiť problém čo bude, keď sa vráti opitý rodič.

Ajpreto je otázne, či je dobré dovoliť alkoholikovi, aby "to rozbalil" pred deťmi.