Ako vyberať hračky pre dieťa?

Hračky neodmysliteľne patria k deťom. V dnešnej dobe je výber hračiek skutočne široký, takže nie je problém vybrať hračku už pre najmenšie bábätká až po školákov.

Ako by sme mali vyberať hračky pre naše deti? Dôležitým kritériom je, samozrejme, vek dieťaťa, pre ktoré hračku vyberáme. Ak totiž kúpite malému batoľaťu hračku, ktorá je napríklad určená až deťom nad tri roky, je tu riziko, že si takto malé dieťa hračkou môže ublížiť. Často takéto hračky pre väčšie deti obsahujú rôzne malé časti, ktoré by menšie deti mohli prehltnúť, prípadne si vopchať do nošteka či uška.

Pri výbere vždy zohľadňujte aj bezpečnosť hračky. Tá by nemala mať žiadne ostré hrany či vyčnievajúce skrutky, ktoré by dieťa mohli porezať.

Pre menšie deti sú vhodné hračky, ktoré sa dajú ľahko umývať, keďže tieto deti všetko rady strkajú do úst. Neškodné nátery pri hračkách pre malé deti sú rovnako dôležité, keďže pri olizovaní hračky by sa inak mohli nebezpečné látky dostať do detského organizmu.

Výborné sú rôzne kreatívne hračky, ako trebárs stavebnice. Pre najmenších drobcov to môžu byť drevené kocky, pre väčšie a zručnejšie deti už potom aj náročnejšie stavebnice, z ktorých sa dajú vytvárať rozmanité predmety. Pri takýchto hračkách deti dokážu vydržať dlhšie, nakoľko im poskytujú priestor pre rozvíjanie fantázie.

Napriek tomu, že nízka cena hračiek na tržnici či v čínskych obchodoch môže lákať ku kúpe, je predsa len namieste byť v tomto smere opatrní. Aj v týchto obchodoch sa síce dajú kúpiť kvalitné hračky, no veľakrát sa tu predávajú aj nebezpečné hračky (napr. obsah nebezpečných chemických látok). Zoznam nebezpečných hračiek nájdu rodičia okrem iného aj na stránkach Slovenskej obchodnej inšpekcie.

Žiaľ, ani vyššia cena hračiek nezaručuje ich bezpečnosť a kvalitu. Vyberajte preto opatrne a pred kúpou si vždy hračku dôkladne skontrolujte.

Napísala MaJa.