Aká je dobrá rozprávka pre deti?

Rozprávok pre deti je ako piesku na pláži. Jednoducho, detských rozprávok existuje neúrekom a neustále pribúdajú nové. Či už v knižkách, na DVD alebo len v hlavách rodičov, ktorí si rozprávky pre svoje deti vymýšľajú.

Aká by však mala byť naozaj dobrá rozprávka pre deti? Čo by v nej nemalo chýbať? Dnešné rozprávky sú, žiaľ, často plné násilia a neučia deti nič dobré. Dobrá rozprávka by mala byť opakom – mala by dieťa zaujať jednoduchým dejom, zaujímavými postavičkami dobrými aj tými zlými, no nemalo by v nej byť násilie.

Vďaka dobre rozprávke by sa dieťa ideálne malo aj niečo nové naučiť. Dobré sú rôzne poučné rozprávky, z ktorých vyplýva ponaučenie a ktoré takto vlastne dávajú dieťaťu dobrý základ na rozoznávanie dobra a zla.

Dobrá rozprávka by však mala byť aj prispôsobená veku dieťaťa. Inú rozprávku pochopí a bude z nej mať osoh dvojročný drobec a inú osemročné dieťa, ktoré už chodí do školy. Jednoducho, aj správny výber je pri rozprávkach dôležitý.

Dobrá rozprávka by tiež mala mať dobrý koniec. Inak môže detskú dušičku zahaliť do smútku, pretože deti rozprávkové príbehy doslova hltajú a veľmi prežívajú.

V každom prípade sú ale rozprávky dôležitou súčasťou detstva. Vďaka nim sa dieťa veľa naučí, rozvíja svoju kreativitu a slovnú zásobu (najmä pri čítaných alebo rozprávaných rozprávkach). Prednosť by rodičia mali dávať rozprávkovým knižkám namiesto rozprávok pre deti v televízii.