Myšlienková pasca: Návrat k priemeru

Magické rozprávky o fantastických účinkoch homeopatie a iných zázračných postupov často vznikajú len z prostého nedorozumenia. Sú totiž mnohé banálne ťažkosti. Drobné ekzémy, bolesti, nachladnutia. Tie zvyčajne zmiznú aj bez akéhokoľvek zásahu. Ak si však kúpite nejaký elixír, nič sa tým nezmení. Stav sa vám zlepší tak, či tak. No ak ste mali aj elixír, zapamätáte si to. Začnete byť horlivým stúpencom takej „terapie“. V takom prípade ide o myšlienkovú pascu zvanú návrat k priemeru.

Ak vás začne bolieť chrbát, zvyčajne to po nejakom čase postupne prejde. Najmä, ak to je bolesť spoluspôsobená stresom a stiahnutým svalstvom. Potom návšteva pokojného a príjemného liečiteľa môžu priniesť uvoľnenie. Bolesť pominie a my si budeme myslieť, že ustúpila práve vďaka špeciálnej terapii, ktorú sme absolvovali.

Alebo dostanete nádchu a je vám nanič. Tak si druhý deň kúpite echinaceové kvapky. Vraj podporujú imunitu, aj keď v klinických štúdiách sa im to príliš nedarí potvrdiť. Začnete si kvapkať a už tretí či štvrtý deň vám je lepšie. Odteraz sa stanete zástancom echinaceových kvapiek. Možno aj zabudnete na príslovie „Nádchu keď neliečiš, trvá týždeň. Keď liečiš, trvá len 7 dní.“ Takto vznikajú fámy o magických účinkoch [sem dosaďte, čo chcete]. Aby to bolo viac sexy, pridá sa sentiment o tisíce rokov tajených znalostiach múdrych šamanov. Je to síce slovný gýč, ale funguje. Mnohí naletia. Ak „liečite“ banálne ťažkosti silou pozitívneho myslenia, šamanizmom, či pomocou reiki, uľaví sa vám. Uľavilo by sa vám totiž aj bez toho.

Na riešenie banálnych a prechodných ťažkostí väčšinou naozaj stačí pofúkať, pohladiť a trocha počkať. Tie isté opatrenia sú však neúčinné, ak bude stav vážny.

Potrebujete zastaviť silné krvácanie, riešiť zápal slepého čreva, začínajúci infarkt, alebo vysokú horúčku dieťaťa? Asi by nebolo dobrým nápadom ísť si kúpiť homeopatické kvapky. Viem, keď podobných veciach začnete pochybovať, znesie sa na vás ezoterický hnev.

Zástancovia magického myslenia vám povedia „a ako potom vysvetlíš toto...?“. A povedia príbeh, ako sa niekto zázračne vyliečil.

Nepodľahnite takej manipulácii. Nie ste to vy, kto má niečo dokázať a vysvetľovať. Vašou úlohou je neveriť neuveriteľným tvrdeniam. Dôkaz musí predložiť ten, kto tvrdí niečo neuveriteľné. Nezvyčajné tvrdenie je nutné podložiť nezvyčajne dobrým dôkazom.

Myslite na to, že vlastná skúsenosť, či skúsenosť niekoho známeho ešte nie je dôkazom. Osobná skúsenosť môže byť len náhoda. Alebo ukážka, ako až veľmi sme ochotní nejakému tvrdeniu uveriť.

Neveríte? Pokojne choďte k liečiteľovi na prehmatanie pudiláru. Ak ho máte hrubý, nájde vám veľa chorôb.