Diskusia cez internet je iná, než rozhovor naživo

Naživo beží debata tak, že sa hovorí na jednu tému. Vymieňame si názory. Zvyčajne nie sú žiadni diváci, takže debatujú len prítomní. Písomne sa však diskusia rýchlo rozbije na veľa tém. Do hry vstupuje aj exhibícia. Ak diskusia beží „verejne“, mnohí nechcú stratiť tvár. Chcú názor „držať“, „neprehrať“ v debate. Nechcú stratiť „meno“, musia hájiť čo už raz tvrdili.

Vo verejnom priestore ľudia machrujú a predvádzajú sa. Fotia sa s úsmevom, pri víťazstvách a úspechoch. Vy potom máte pocit že všetci stále lezú po skalách, nadšene behajú maratóny, sú každú chvíľu v Benátkach, skáču s padákom, alebo sú vždy šťastní so svojím psom. To sú klasické pózy. Vidíme len vysmiate selfíčka. Samozrejme, portrétik načim riadne vyretušovať! Vrásky preč, zväčšiť oči, krajšia pleť, modrejšie nebíčko. Neuvedomíme si, že tí istí ľudia majú bežne aj zlú náladu, neúspechy, nevydarené dni, smútok, straty. A aknebáky. Len sa vtedy nefotia.

Získate pocit: „všetci sú šťastní – okrem mňa“.

Okrem vás! Vy totiž práve teraz nie ste na dovolenke v USA. Ani na raute v reštaurácii, ani si nepodávate ruku so známym hercom. Dokonca si ani práve nekupujete nové auto. Čo už to je za život?

Príkladom môžu byť papagáje. Na sieti, uvidíte papagáje, ktoré rozprávajú. Pijú whisky. Jazdia na robotických vysávačoch. Obstojne tancujú na heavy metal. Ohrozujú spiacich kocúrov. Nechajú sa škrabkať. Samozrejme, v typickej polohe pre papagája – ležiac na chrbátiku. No váš papagáj nič také nerobí. To je sklamanie. Odfotíte ho na internet? Nie. Málokto fotí svojho miláčika v situácii, keď nerobí nič zaujímavé. Ľudia sa nepochvália, že im papagáj práve okadil drahú košeľu. (Môj papagáj mi pred pár dňami zničil počítačovú myš. Tiež som sa s tým nechválil na sociálnej sieti. Ale nájdete tam fotku, aký je zlatučký, keď má dobrú náladu.)

Mnohých táto informačná asymetria dostane do skutočnej depresie. Majú pocit, že ich život nestojí za nič. Niečo na tom je! Čo už je to za život denne na sociálnej sieti?

Ako uniknúť zo sociálnej siete?

Je stále ťažšie odpojiť sa. Ak tam máte väčšinu známych, tak vo chvíli keď sa odhlásite fakticky pre nich prestanete existovať. Nie ste poruke a hotovo. Oni sa nepokúsia s vami komunikovať iným spôsobom. Človek na sociálnej sieti totiž nepociťuje ako stratu, že ste sa odpojili. Zvyčajne si to ani nevšimne. Ostáva na sociálnej siete aj potom, čo sa vy odpojíte. Čas, kedy ste si spolu písali sa mu okamžite zaleje inými správami. Zato vy ostanete sami.

Mozog: Výsledok sa skladá zo vstupov

Mozog je tak trocha počítač. A viete, čo sa dá s novým počítačom robiť? Nič. Najskôr doň musíte vložiť nejaké aplikácie. Ak chcete počúvať hudbu, v počítači potrebujete nejaký nástroj na jej prehrávanie a súbory s hudbou. Potom počítač použijete ako hudobnú skrinku. Ak chcete retušovať fotky, najskôr do počítača dáte program na retuš a nejaké obrázky. Potom sa dá začať retušovať. Aj s hlavou je to podobné.

Aké máte programy a aplikácie vo vašej hlave?

Aký je váš program na peniaze? Zarábať a hneď minúť? Alebo zarábať a šetriť? Aký je váš program na prácu? Počkáte kým vás k nej dokope šéf? Alebo ste aktívni a už dávno podnikáte vo vlastnej firme?

Programovanie hlavy sa deje po celý život. Už od detstva sa stretávate s názormi, postojmi druhých. Rodičov, učiteľov, rovesníkov. Niečo preberiete od vzorov vo filmoch a knihách. Tak sa postupne učíte a vytvárate si vlastnú identitu.

Na akej úrovni dáte do hlavy vstup, v tej úrovni pôjde von výstup.

Nesledujte spravodajstvo, vyhýbajte sa klebetám. V aute, doma, v meste sa môžete obklopiť lepším prostredím. Nemusíte sledovať televízor a počúvať rádio. Pustite si audioknihu. Sledujte prednášky na internete. Vzdelávajte sa. Ak máte chuť na zábavu, siahnite po niečom duchaplnom. Nie po „zábavných“ reláciách z televízora preplnených reklamou.

Keď si vytvoríte priaznivé prostredie, dostanete aj  viac nápadov. To je presne to, čo sa vám hodí. Ak totiž dostanete chuť niečo spraviť, je to najlepšia motivácia.

Pozrite si aj tieto články:

Pridajte komentár: