Opakovaním činnosti vzniká návyk. Poznáte niekoho, kto často používa svoj telefón a stále odpovedá na správy? Všimnite si, že sa postupne stále menej dokáže plne sústrediť. Neudrží dlho pozornosť na jednej veci. Postupne bude stále menej dôkladný a stále ťažšie sa bude učiť nové veci. Tento jav je tým horší, čím viac času za deň „mobilujete“. A čím je človek mladší, tým horšie následky to bude mať neskôr.
Sociálne siete rozptýlia pozornosť na nepodstatné maličkosti, pikošky, klebety, vtipy. Nespravíte nič veľké a ešte pri tom možno aj vyhoríte.
Najväčšou stratou totiž môže byť to, čo sme mohli spraviť a nespravili. Vždy sa pýtajte, či využívate svoj čas.
Mozog sa dokáže automaticky riadiť, ak má úlohu a termín. Keď viete, že sa niečo musí, tak sa nedáte rozptyľovať. Pokiaľ ale nemáte termín, rozptýlenie je vítanou zmenou. Najmä ak sa vám do tej práce veľmi nechce. Tiež ste v meste boli pozerať, ako sa vyvíja tá novostavba? Robotníci podopierali lopaty, posedávali. Pár dní pred odovzdaním však už bol na stavbe čulý ruch, každý pracoval ako včelička. Termín!
Veľa vecí, ktoré dnes robíme nemá žiadny koniec. Predtým sme prečítali knihu. Teraz čítame „internet“. Ten sa však nedá prečítať. Stále pribúda.
Možno máte pocit, že na internete netrávite až tak veľa času. Radšej si to overte. Čas sa dá využiť efektívnejšie. Nie tréningom poruchy pozornosti. Napríklad rescuetime.com je služba, ktorá vám umožní sledovať, koľko hodín denne zmárnite činnosťami, ktoré na prvý pohľad vyzerajú tak, že trvali len chvíľku. Lenže tých chvíliek môže byť aj niekoľko sto za deň.
Fake news, banality, lacné články, statusy a správy na sociálnych sieťach ľahko zahltia a vyčerpajú kapacitu našej pozornosti.
© Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.