Video namiesto textu?

Zdá sa, že je tu nový trend. Video! Videoprodukcia raketovo rastie na popularite. Už nemusíte čítať. Pustite si video a vzdelávajte sa. Pre autora môže byť filmovanie pohodlné. Namieri na seba mobil a hneď môže rozprávať. Čo na tom, že zvuk je ako zo studne a obraz roztrasený? Ide sa bez scenára na „prvú dobrú“.

  • Žiaľ, video ako formát na prenášanie informácií je extrémne ťažkopádne. Hodí sa v prípade inštruktáže, keď vám vo videu viem ukázať, ako sa pracuje s nejakým programom. Tam to dáva zmysel. Ale rozprávať videá namiesto písania článkov a kníh? To je problém. Video je vhodné skôr pre negramotných ak nevedia čítať.
  • Vo videu sa nedá hľadať. Pozriete si prednášku a spomeniete si, že tam padla informácia, ktorú si chcete zopakovať. Nájdite ju!
  • Video je rušivé. Buď si musíte dať slúchadlá alebo byť pri počítači sami.
  • Video zaberie výrazne viac času na prejdenie určitého objemu informácií. Nemôžete „preskakovať“ po témach. Skúste si pozrieť predpoveď počasia na videu. Rovnakú informáciu len presnejšie získate z aplikácie a textu za 10 sekúnd.
  • Mnohí autori rozsekajú reláciu na krátke videá. Je to pokus aspoň o čiastočnú štruktúrovanosť obsahu. To ale musíte sedieť pri počítači a stále prepínať ďalšie videá. Zvyčajne si treba zakaždým pretrpieť nejakú diletantskú polminútovú hlučnú znelku.

Pripraviť kvalitný niekoľkominútový klip zaberie pár hodín. Nahrávam také videá sám, aj pre klientov. Viem, ako vznikajú. Ak má video byť obsahovo pestré, musíte mať podrobný scenár. Lenže málokomu sa chce toľko hodín si len chystať podklady. Ak to však nespravíte, nahráte slovný balast. Bežne vidíme také videá samoľúbych infopodnikateľov. So suverenitou a nadšením sypú zo seba bombastický zmätok pomocných slov a fráz.

Pre názornosť som prepísal od slova do slova kúsok textu z jedného skutočného plateného kurzu. Jeho autor nie je dôležitý, preto som meno aj tému kurzu zmenil. Slovný balast a vata sa v živom videu zvyčajne na prvý pohľad stratia. Človek si neuvedomí, že ubiehajú minúty a nič sa nedozvedá. Odporúčam čítať rýchlo, aby to bola tá pravá slovná hnačka!

„Zdravím vás. Som rád, že sa pozeráte na toto video. Volám sa Slovotľap Tlčhuba z firmy MlátimePrázdnuSlamu s.r.o., a som autorom tohto projektu. Dnes nás čaká prvé video prvého modulu. V tomto videu vám ukážem, ako to celé vlastne naozaj funguje. Dozviete sa tu základné princípy. Naučím vás ako úspešne podnikať. Toto totiž nevie 99 % ľudí. Preto stále opakujú a opakujú svoje chyby, svoje neúspechy, svoje zlyhania. Stále prehrávajú v živote a nikam sa zo svojím podnikaním neposúvajú. Takže to je presne to čo vám dnes chcem ukázať v tomto videu. Odovzdám vám celkom jasný systém a postup, ktorý funguje. Moji klienti tento systém nepoznali, kým som s nimi nezačal pracovať. Je to postup, vďaka ktorému moji klienti dnes zarábajú milióny. Takže to je to čo je dnes obsahom tohto videa. Ste úplne skvelí, že sa chcete pozerať na tento kurz, pretože tým sa dostanete na špičku a predbehnete svojich konkurentov. Ja sám som kedysi bol veľmi neúspešný. Netušil som, kam ma tento systém môže posunúť. Vďaka tomuto postupu a tomu, že som ho dodržiaval tak stojím dnes pred vami. Som úspešný a zarábam viac, ako kedykoľvek predtým. Toto je totiž to najdôležitejšie, čo potrebujete vedieť. Nič viac teraz nepotrebujete. My sme totiž občas zmätení a nakupujeme si hromady kníh a navštevujeme mnoho seminárov. Vzdelávame sa pomocou mnohých zdrojov. Avšak to čo nemáme býva jasný cieľ. Nemáme jasný plán, nemáme jasnú predstavu toho, kam naše podnikanie má smerovať. Ako to tam bude vyzerať. Čo z toho budeme mať. Preto je veľmi dôležité mať tento systém a prejsť si celým tým postupom, ako budovať svoje podnikanie.“

V podobnom duchu sa potom táranie valí minútu za minútou stále ďalej. Keby ste taký text mali čítať v knihe, bolo by to na oprávnenú reklamáciu. Je to slovná vata.