Nové Zámky

Najnovšie sme sa dostali do Nových Zámkov. Dávali sme dvoch papagájov ku chovateľovi, kde sa odteraz môžu množiť. Nuž a cestou späť sme cvakli zopár záberov.

Nové Zámky nás privítali tesne pred začiatkom decembra a už sme videli, ako na niektorých miestach štartujú vianočnú výzdobu. Žiaľ neskorojesenné počasie pochmúrneho poobedia nenechá vyniknúť fotografiám.

Nové Zámky

Väčšinou sme chodili okolo hlavného námesta v Nových Zámkoch.

Nové Zámky

Dajú sa tu kúpiť rôzne veci.

Nové Zámky

Námestiu v Nových Zámkoch dominuje - ako sa patrí - obchodný dom.

Nové Zámky

Vo vnútri na vás dýchne hnilobný závan socialistickorealistickej mozaiky s bezducho pozitivistickým motívom mierovej holubice s hypertrofovaným chvostom vznášajúcej sa pod monštróznym klasom, tvoriac tak ústredný motív pseudokubisticko - delirantného skladiska náležitých symbolov centralizovaných k svätému oku, ktoré bolo zrejme na popud komisie následne nahradené štvorcovým motívom v kruhu. Plachta s nápisom VÝPREDAJ NÁBYTKU veľkosti celej mozaiky by, myslím, návštevníkovmu oku lahodila viac a možno by zvýšila aj tržby opusteného nábytkariátu na druhom poschodí.

Nové Zámky

Rýchlo von, nadýchať sa čerstvého vzduchu (zatiaľ) demokracie.

Nové Zámky

Na námästí na vás cengá o niečo hlbšia minulosť.

Nové Zámky

Námestie v Nových Zámkoch už asi zažilo všeličo.

Nové Zámky

Nové Zámky

Nové Zámky vás volajú aj na príjemne vysoký počet second handov. Len námatkovo sme ich napočítali 6. V poslednej dobe je secondhand jednou z posledných bášt rôznosti. Bežné obchody už stihli vytvoriť nadnárodné reťazce a tak či idete kupovať v Nových Zámkoch, Bratislave, Budapešti, alebo vo Viedni, v danom čase máte všade rovnaký tovar za rovnakú cenu. Len v secondhandoch sa dá nájsť tovar iný a pri troche šťastia na výpredaj a dobrý tovar sa môžete obliecť za bagateľ. Čo na tom, že ide o handry, ktoré už niekto nechcel? Ľudia neraz vyhadzujú úplne nové veci. Možno ešte nezbadali, že je to neekonomické.

Nové Zámky

Falický leadmotív trčiaci z námestia je ťažké nezachytiť na väčšine fotografií. Nie je to síce Eiffelovka, ale ak nie je poruke nič iné, do kompozície sa hodí každý vyšší holubník.

Žiaľ, batéria holubov je primalá na to, aby dokázali z námestia v Nových Zámkoch spraviť podobný efekt, ako v Benátkach na námestí San Marca. Mne by sa taká atrakcia páčila a bol by to dôvod sa sem určite vracať. 

Nové Zámky

Pokračujeme putovaním po Nových Zámkoch.

Nové Zámky

Na tejto ulici zas na vás dýchne spomienka zo školy.

Nové Zámky

Gymnázium Nové Zámky má na streche vcelku utešený rezervoár holubov.

To už, spolu s batériou z hlavného holubníka, by mohlo byť množstvo primerané na jedného turistu. No a keď už aj v obchodnom dome nechávajú aj tú holubicu, možno magistrát predsa len niečo také plánuje.

V prípade, že áno, dovolil som si naštrnúť skromnú vizualizáciu.

Nové Zámky

Úzke centrum Nových Zámkov.

Nové Zámky

Nové Zámky

Nové Zámky

A ešte jedno klasické obchodné centrum.

Nové Zámky

Nové Zámky

Nové Zámky

Nové Zámky

Nové Zámky

Nové Zámky

Nuž a na záver pohľad na stanicu. To bola púť po Nových Zámkoch. :-)