Výlet Nitra - Zobor

Prinášam fotky a tip na príjemný výlet, ak v Nitre budete mať zo tri hodinky voľného času. Stačí sa vyviezť autobusom k liečebnému ústavu a odtiaľ je to peši kúsok. Výlet je príjemný, ľahký, vhodný pre najmenších i najstarších. Taká turistika je príjemná, v rupsaku nemusíte mať ani rezeň. Stačí pár uhoriek, šalát, chlieb, kuracie prsia a orechy. To je dobrá turistická strava ak si strážite líniu. A aj náročnosť turistickej trasy je primeraná - v miernej záťaži je to najvýhodnejšie.

Prvá možná zástavka na ceste je Svoradova jaskyňa. Presnejšie diera v zemi. Ešte presnejšie diera v skale, kde v predklone môžete vstúpiť priamo do spálne miestneho bezdomovca, ktorý tu má matrac, topánky a pred jaskyňou visia ponožky v automatickej práčke. Mäkká dažďová voda spláchne, slniečko usuší. Len aviváž chýba... V jaskyni sme sa síce fotili, ale nestojí to za zverejňovanie. Proste skala. Tiež si vezmite baterku, to sa potom môžete takmer plazením dostať hlbšie do jaskyne. Má ale zo 30 metrov.

Cestou postretnete všakovaké zeleniny. Konvalinky napríklad.

Ak zbierate huby, poteší vás sírovec. Nechali sme ho na mieste iba pre vás. No a po asi 30 minútach hlasného dýchania sa po modrej značke dostanete až ku pyramíde.

Odtiaľ sa vám naskytne fantastický výhľad, ten sa ani nedá zachytiť na fotke. Keby sme boli mali o chlp lepšiu viditeľnosť, bola by to lahôdka. A čestné slovo, že som si cestou ani len raz neuprdol. Hoc po celozrnnom chlebe a fazuli na večeru to nebolo tak jednoduché. Ale my, turisti, niečo vydržíme.

Na skalách sa môžete vyhrievať spolu s jašteričkami a všakovakou chrobačou.

Po zemi tu lezie všeličo, čo stojí za skúmanie.

Tuto, ľaľa, je pozostatok z doby lanovkovej. Čiarka v poraste nám dáva zaspomínať si na lanovku. Stĺpy však z tváre miesta už oholili a tak jedivý spôsob, ako pokoriť Zobor sú vlastné zadné. No a ak to so Zoborom myslíte vážne, tak ešte načim prejsť ale za 10 minút od pyramídy.

Toto je oficiálny pohľad zo Zoboru. A keď už sa tam objavíte, asi tiež naďabíte na všakovakú prírodu.

Skalné ruže. Tie som v prírode ešte nevidel.

Vyhladované motýle sa posilňujú a potom sa besne naháňajú.

Po zemi lezú chrobáky efektných farieb a tvarov zaujímavých aj po masívnom zväčšení.

Tip: ak máte pri sebe ďalekohľad, dajte si ho na oko opačne. Ak potom dáte ku okuláru niečo do tesnej blízkosti, ďalekohľad poslúži ako slabučký mikroskop.

Na inom mieste sa tu nakrývajú motýle. Po krátkej naháňačke sa...

...začali správať dosť nemravne.

A tak je možné, že nabudúce tu stretnete genetických potomkov.

Tenot chrobák sa rozhodol, že bude čiernobiely. A tak sa prechádza po asfaltke, aby bol nenápadný.

Cestou dolu nemusíte pri liečebni čakať na autobus. Zbehnete dolu po hlavnej ceste až po taký žltý mostík. Prejdete cezeň a ste v parku.

Tam je ohrada a uvidíte takéto mláďatká.

Takticky sa nevyjadrím, čo to vlastne je. Robilo to mé-é-é-é a bé-é-é-é.

V parku je pokoj...

...ak práve bubeníci nebubnujú.

Pohľad zospdu na pyramídu aj na pás, čo zostal po lanovke.

Pohľad z centra.

UFO pristálo na poľnohospodárskej univerzite.

No a na rozlúčku ešte jeden pokojný pohľad.

Výlet na Zobor je príjemný zážitok a oplatí sa za ním docestovať aj nám, čo z Bratislavy radšej veľmi nevyťahujeme päty. Je to ľahká turistika pre každého. Turista ocení asi najviac ticho. Iba že by sám klopkal trekingovými paličkami.