Čo probiotiká dokážu

Probiotiká sa v čreve množia a snažia sa uchytiť na črevnej stene. To sa im podarí. Keďže ľudské telo je na probiotiká dobre prispôsobené, tento stav je žiadúci. Ak užívate stravu s vlákninou, dostatkom vitamínu B a pijete veľa vody, vytvárate pre probiotiká optimálne podmienky.

Probiotiká sú živé mikroorganizmy a ako také produkujú aj činnosť. Vylučujú, napríklad, látky, ktoré znižujú kyslosť v čreve. To vytvára prostredie, v ktorom sa nedarí veľkému počtu choroboplodných zárodkov. Črevo, v ktorom je správna mikroflóra je teda "nepríjemným" prostredím pre choroboplodné organizmy. Tie by sa radi dostali k črevnej stene a do krvi. Ale ako - steny sú "obsadené" probiotikami a tak sa choroboplodné zárodky nielen že zle cítia, ale ani sa nedostanú do organizmu. Preto sa probiotiká podieľajú na menšom počte infekčných ochorení.

Probiotiká však dokážu regulovať aj imunitu. Posilňujú prirodzenú obranyschopnosť a tak pri pravidelnom používaní probiotík sa zvyknú zmierňovať mnohé ochorenia - predovšetkým alergické. Atopická dermatitída je častá choroba, ktorou trpia aj malé deti. Dlhodobé užívanie probiotík ju môže zmierniť.

Typická detská choroba je akútna hnačka u detí. Tu dokážu probiotiká zasiahnuť veľmi rýchlo a účinne. Preparáty, ako Nutrolin B, alebo Probio-fix sú príklady probiotík, ktoré prešli mnohými klinickými štúdiami a testami. Z overených účinkov probiotík na zdravie menujme aspoň:

  • akútnu hnačku detí
  • obnova črevnej mikroflóry po užívaní antibiotík
  • hnačku cestovateľov (ak idete na dovolenku a beriete probiotiká, je pravdepodobné, že návštevu Egypta, či Turecka nestrávite na toalete. . . )
  • laktózovú intoleranciu
  • pokles hladiny cholesterolu
  • atopickú dermatitídu

Jednoducho probiotiká sa oplatí užívať dlhodobo. Poraďte sa so svojím lekárom o vhodnej stratégii.

©  Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.