Celosvetovo stúpa počet ľudí, ktorí trpia alergiami. Čoraz viac detí sa stáva citlivými aj na bežné látky, potraviny, peľ, prach. Je to problém týkajúci sa imunitného systému. Podľa mnohých výskumov sa ukazuje, že za oslabeným imunitným systémou môže stáť aj zlá strava. Nedostatok vlákniny, pasterizácia mliečnych výrobkov, veľa cukru - to všetko sú faktory, ktoré (nielen v tehotenstve) zhoršujú fungovanie tráviaceho systému, konkrétne čreva. Taká strava mení črevnú mikroflóru a to následne môže meniť imunologickú záťaž človeka. Viem, to sú dlhé vety, ktoré sa ťažko čítajú.
Stručne sa dá povedať že užívanie probiotika v tehotenstve môže byť dobrým štartom, ako môže matka aktívne pracovať na tom, aby jej dieťa malo nádej, že nebude trpieť alergiami.
V tehotenstve je telo ženy trvale vystavené záťaži. Probiotiká môžu zvyšovať obranyschopnosť matky a tým zlepšovať jej zdravotný stav. Samozrejme, tu hovoríme o dlhodobej stratégii. Nestačí užívať probiotiká v tehotenstve tak, že si kúpite jedno balenie a vyzobkáte ho. Aby probiotiká mali priaznivý účinok na imunitný systém, je potrebné dlhodobé užívanie probiotík. Pokiaľ tehotenstvo plánujete, najlepšie je začať s užívaním probiotík aj niekoľko mesiacov pred počatím. Potom sa môže využiť plný potenciál účinku probiotika aj v tehotenstve.
Ďalším dôležitým faktom je, že probiotiká pre ženy môžu priniesť aj ďalšie výhody. V tehotenstve sa totiž mení aj vaginálna mikroflóra. V tehotenstve teda môžu byť častejšie kvasinkové infekcie - pravidelné užívanie probiotík tomu môže brániť, pretože probiotiká majú schopnosť regulovať slizničnú imunitu.
Ak užívate probiotiká v tehotenstve, znižujete tak riziko atopickej dermatitídy u detí. Je to nepríjemná a častá alergická reakcia u detí. Uvádza sa, že užívanie probiotík v tehotenstve sa až o 50% zníži riziko vzniku atopickej dermatitídy a preventívny účinok je neskôr u dieťaťa už udržiavaný trvale, pretože imunitný systém už je modulovaný.
Pokiaľ ste užívali probiotiká v tehotenstve, odporúčame vám, neprestávajte s tým ani počas kojenia. Materské mlieko tiež obsahuje probiotiká a preto je výhodné, ak je matka zdravá. V prvých dňoch života dieťatka sa v jeho čreve začína vytvárať mikroflóra. A tu je práve veľmi dôležité, aké baktérie ju budú vytvárať. Optimálne je, ak sú to baktérie získané z materského mlieka. Horšie je, ak sú deti kŕmené umelou výživou. Potom sa vytvára menej vhodná črevná mikroflóra a imunitný systém dieťaťa sa nevyvinie správne. Preto sa odporúča, aby probiotiká užívala nielen matka v tehotenstve a pri kojení, ale aj dieťatko prvého pol roka života. (Pre najmenšie deti sú vhodné probiotiká vo forme sirupu - je chutný a nehrozí vdýchnutie tabletky. Navyše sú tieto probiotiká určené pre túto vekovú skupinu. Asi najspoľahlivejším probiotikom pre deti je Nutrolin B sirup.
Aj keď užívanie probiotika v tehotenstve nie je vec, ktorú by ste vedeli "cítiť" ako konkrétny účinok, odporúčame vám, siahnite po niektorom kvalitnom probiotiku. Ako príklad môžeme uviesť Probiofix-imun. Tento preparát je špeciálne navrhnutý na posilnenie imunitného systému.
© Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.