Probiotiká pre ženy

Aj keď tento web je o deťoch, radi by sme doplnili aj informácie o probiotikách pre ženy. Robíme to preto, že v tehotenstve sa ženský organizmus výrazne mení, dochádza k hormonálnym zmenám. To má za následok zmenu mikroflóry na slizniciach - v čreve aj v pošve.

Práve probiotiká majú schopnosť regulovať (v zmysle normalizovať) mikroflóru. Pre ženy to má potom ten praktický dôsledok, že užívanie probiotika znižuje riziko niektorých ťažkostí, napríklad nepríjemných kvasinkových infekcií. Preto sú probiotiká pre ženy tak výhodné hlavne v období tehotenstva.

Probiotiká a vaginálna mikroflóra

Vaginálny ekosystém je prostredie, v ktorom sú u zdravých žien najviac zastúpené laktobacily. (Laktobacily sú probiotické baktérie.) Štúdie dokazujú, že táto mikroflóra sa trvalo mení a že len štvrtina žien má takto zloženú flóru v každej fáze menštruačného cyklu. Vzťah medzi hormonálnym sýtením ženského organizmu a fungovaním takzvaného samočistiaceho mechanizmu pošvy je už dlho známy. Estrogény podmieňujú rast sliznice pošvy a hromadenie glykogénu v nej. Glykogén je potravou pre laktobacily. Kvasením cukrov vytvárajú laktobacily kyselinu mliečnu, ktorá je dôležitým faktorom imunity. Toľko k normálnemu fungovaniu. Pokiaľ však je narušená bakteriálna rovnováha, môžu sa náhle často objavovať rôzne infekcie.

Nie je doteraz známe, akým spôsobom probiotiká chránia sliznive a imunitu. Predpokladá sa, že ide o súhru viacerých faktorov. Podrobnejšie informácie nájdete v článku Vaginálny ekosystém a zdravie žien.

Okrem týchto ťažkostí však probiotiká pre ženy môžu byť zaujímavé aj tým, že ich užívanie v tehotenstve môže znížiť riziko rozvoja alergie u dieťaťa.

Ďalším obdobím, kedy je vhodné pre ženy užívať probiotiká je aj čas prechodu. Aj v tomto čase sú probiotiká pre ženy prospešné, pretože znova nastáva obdobie výraznejších hormonálnych zmien.

Kde sa nachádzajú probiotiká vhodné pre ženy?

Častá konzumácia kyslomliečnych produktov alebo jogurtov obsahujúcich probiotiká je najlepšou cestou k zachovaniu zdravia ženy. Predpokladom je, aby tieto mliečne produkty obsahovali živé probiotiká. To sa však nedá zaručiť. Potom je spoľahlivejšie siahnuť po probiotikách v tobolkách. Pokiaľ hľadáte niečo, čo nahradí jogurt, osvedčili sa probiotiká Lactoflor. Má priaznivý účinok na sliznicu. Pokiaľ hľadáte probiotikum, ktoré pomôže posilniť imunitu, dá sa odporúčať dlhodobé užívanie prípravku Probio-fix imun.

Okrem tohto tradičného spôsobu je možné v prípade už vzniknutých infekcií aplikovať kyslomliečne produkty priamo na postihnuté miesta. Môže to odstrániť ľahšie infekty, avšak odporúčame vám, aby ste sa o takýchto zásahoch radšej poradili s lekárom.