Waldorfské bábiky

Popri množstve rôznych iných hračiek sa čoraz viac dostávajú do popredia aj alternatívne hračky. Okrem iného sú to aj waldorfské bábiky, ktoré sa aj u nás tešia stále väčšej obľube. A o aké bábiky tu vlastne ide?

Waldorfské bábiky sú bábiky šité z textilu a plnené ovčím rúno, vďaka čomu sú príjemné na dotyk a hrejivé. Ich hlavičky majú vytvarovaný noštek a vyšité oči a ústa. Celá tvárička má jednoduchý a neutrálny výraz, aby malo dieťa priestor na rozvoj fantázie pri hre.

Tieto bábiky majú všelijaké podoby. Od celkom jednoduchých waldorfských bábik pre najmenšie bábätká až po do detailov prepracované vlasaté kĺbové bábiky, ktorým sa dajú ohýbať ruky i nohy.

Krása týchto bábik spočíva v ich originalite. Každá jedna bábika je v podstate jedinečným umeleckým dielom.

V hračkárstvach by ste ich však hľadali asi márne. Waldorfské bábiky sa dajú kúpiť viac-menej len na internete od žien, ktoré ich šijú. U nás na Slovensku zatiaľ veľký výber nie je, trošku lepšie je to v susedných Čechách (pozrite napríklad www.lenkasdolls.com).

Tieto bábiky si môžete tiež ušiť doma vlastnoručne. Tie najjednoduchšie zvládnu v rukách ušiť aj mamičky, ktoré nemajú krajčírske zručnosti. Dajú sa ale zvládnuť aj komplikovanejšie modely – inšpirácie je na internete dosť, prípadne zainvestujte do nejakej knižky s návodmi na šitie týchto bábik. Opäť však asi budete musieť hľadať dlhšie, nakoľko u nás sa takéto knihy zatiaľ veľmi nepredávajú.