Barbie - áno či nie?

Bábika Barbie je pojem, ktorý pozná hádam každý. Teda aspoň rodičia malých dievčatiek určite. Veď ktorá malá slečna by netúžila po tejto úžasnej a dokonalej bábike?

Ide o bábiku znázorňujúcu dospelú ženu. Dlhé nohy, štíhly driek, veľké prsia a krásne vlasy. Hotový idol ženskej krásy v rôznych podobách. Niektoré Barbie majú ohybné končatiny – dajú sa im ohnúť nohy i ruky v kĺboch, takže sú variabilnejšie.

Bábiky Barbie majú mnoho variácií. Nájdeme ich ako princezné, baletky, športovkyne, jazdkyne na koni (aj s koníkom), a tiež na spôsob rôznych rozprávkových postavičiek - víly, Barbie ako Snehulienka a podobne.

Dokonca aj niektoré celebrity majú svoju podobizeň v bábike Barbie – spomeňme napríklad známu modelku Heidi Klum, herečku Halle Berry či svetoznámu Marilyn Monroe.

Barbie – to nie je len bábika, to je vlastne celý „mini-svet“. Veď táto bábika má svoj dom (teda rôzne domy), autá, množstvo rôznych šiat, má tiež svojho milovaného Kena (alebo nejakého toho princa), môže byť dokonca tehotná s bábätkom v brušku a môže mať všetky možné povolania – od zdravotnej sestry cez učiteľku až po modelku.

Ako sme už spomenuli, k Barbie patrí mnoho príslušenstva. Ak teda vaša dcérka túži po tejto bábike, môžete jej postupne prikupovať jednotlivé „diely“ – domček, koňa či auto, šaty, psa, malú Barbie ako dieťa, samozrejme Kena a podobne. Variácií je neúrekom.

Napriek tomu, že tieto bábiky sú pre dievčatká veľmi lákavé a milujú ich, niektorí psychológovia upozorňujú na to, že by Barbie mohla mať negatívny vplyv na formovanie vnímania krásy u malých dievčat. To by údajne mohlo prispieť k problémom ako anorexia či bulímia. Barbie je totiž predstavovaná ako určitý ideál krásy – dokonale štíhla a vždy nádherná. Od skutočnej ženy má však príliš ďaleko, keďže jej telo nie je „koncipované“ priamoúmerne k ozajstnému ženskému telu.