Pierka pre svadobčanov

Pierka dávame svadobčanom pred obradom, po príchode do domu nevesty a pripínať by ich mala mladšia slobodná dievčina. V niektorých krajoch je zvykom, že sa pripínajú všetkým svadobčanom a inde sa zasa pripínajú len chlapom. Ja som tiež z kraja, kde sa pripínajú len chlapom a pripínať ich ženám sa mi zdá veru čudné.

Pri pierku platí jedno dôležité pravidlo a o, že pierko snúbenca – ženícha by malo ladiť so svadobnou kyticou snúbenice. Jedine ženíchovi pripína pierko nevesta. Ostatné pierka musia byť jednoduchšie ako ženíchovo a pripína ich väčšinou hlavná družička. Opäť v niektorých krajoch je zvykom, že ich pripína hlavná družička len slobodným mužom, ženatým pripínajú ich manželky a hlavná družička im to pierko len podá

Pierka nemusia byť ani zo živých kvetov, ale často ich robia z rozmarínu, krušpánu alebo asparátu. Nevýhodou asparátu je, že keď nie je čerstvý, tak rýchlo opadne. Umelé pierka sú ľahko k zohnaniu v galantériách a vo svadobných salónoch. Umelé pierka sú drahšie, stoja okolo 15Sk a sú iba jednoduchšie. Veľmi pekné pierka sú ale keď ich dáte zviazať aranžérke. Budú pekné, jednoduché a sama si môžete navrhnúť, aké pierka by ste chceli. Na základe vami zvolených kvetov a doplnkov sa určí cena.

Pierka majú svoj zmysel. Snúbenci si pomocou pierok označia svojich svadobných hostí, aby potom personál vedel, ktorí hostia k svadobčanom patria alebo nie. Pierko nemusia nosiť celý deň a noc, ale nikto vás nemusí ohovárať, že ste im pierka nedali.