Detaily rozlúčky so slobodou

Rozlúčka so slobodou nevesty sa môže ale aj nemusí riadiť viacerými zásadami. Tradíciou minulosti bolo, že rozlúčky sa mohli zúčastniť výlučne ženy. V posledných rokoch sa však čoraz častejšie mení klasická „dámska jazda“ na oslavu za prítomnosti priateľov a rodinných príslušníkov bez ohľadu na pohlavie.

Jedným z pretrvávajúcich zvykov je organizovanie rozlúčky prvou družičkou, teda osobou najbližšou neveste. Táto má na starosti výber miesta, pozvánky pre hostí, zorganizovanie občerstvenia, dopravy, skrátka dbá na to, aby mali hostia zabezpečené všetko potrebné. Nie je vylúčené, aby sa oslava pripravila ako prekvapenie pre nevestu, ktorá o ničom dopredu nebude vedieť.

Súčasťou rozlúčkovej party sú neodmysliteľne aj malé darčeky pre nevestu, obvykle to býva niečo užitočné do domácnosti, alebo nejaká vtipná malá pozornosť.

Párty sa môže konať prakticky kedykoľvek pred svadbou, avšak obvykle to býva 3 mesiace až 3 týždne pred plánovaným svadobným obradom.

Je tiež možné zorganizovať predsvadobnú párty nie ako uzavretú spoločnosť, ale vybrať si podnik, kde budú môcť zavítať a popriať neveste do života len to najlepšie aj vzdialenejší priatelia, resp. ktokoľvek, kto tak bude chcieť urobiť.

Okrem obdarúvania nevesty, môže aj ona pripraviť pre svojich hostí malé prekvapenie, ktoré im bude pripomínať túto udalosť. Ako spomienku je tiež možné vytvoriť špeciálny album, kde sa podpíšu všetci prítomní a dodajú pár slov. Do takého albumu sa môžu nalepiť fotky z oslavy.