Kedy dať svadobný dar

Nikto nepríde na svadbu bez toho, aby priniesol svadobný dar pre budúcich manželov. Mnohí však nevedia, kedy sa svadobné dary dávajú a kde. Dať svadobné dary pred svadbou, na svadbe alebo až po svadbe?

Doteraz bývalo na svadbách zvykom, že svadobní hostia prichádzali so svadobnými darmi domov k neveste alebo ženíchovi, podľa toho kto ich pozval, a dary nechávali u nich doma. Často sa tak nedozvedeli, či sa mladomanželia daru potešili a či vôbec vedia, čo ste im darovali. Dary sa väčšinou odložili bokom a rozbalili sa pár dní po svadbe.

No najväčším poďakovaním pre toho, čo dar dáva, je keď vidí, že sa darčeku obdarovaní aj potešia. Preto sa rozmohol ďalší zvyk a to odovzdávať svadobné dary na svadobnej hostine v sále. Treba však na to pripraviť personál, aby nachystali špeciálny stôl, kde potom svadobčania poukladajú svoje svadobné dary. Je pekným zvykom potom tieto svadobné dary na hostine otvoriť každému osobitne poďakovať.

Ak ako svadobný dar dávate peniaze v obálke, tak ich stačí dať neveste alebo ženíchovi do ruky pri gratulácii. Je jedno či pred svadbou alebo po svadbe. Peniaze sú svadobný dar, ktorý isto každý mladý pár poteší a ak ho dostanú aj duplicitne, isto sa neurazia. Ak dávate svadobný dar kolegovi – kolegyni z práce, tak svadobné dary sa dávajú radšej pred svadbou, pretože potom si môžu zobrať aj 2 týždne dovolenky a na svadobné dary sa ľahko zabudne.

Či už dáte svadobný dar pred alebo po svadbe, nevadí, ale hlavne ho nezabudnite doma, aby nezapadol prachom.