Hračky - zbrane

Malí chlapci sa radi hrávajú na „drsňákov“. Behajú s napodobeninami rôznych zbraní, strieľajú z hračkárskych pištolí a pušiek, môžu sa preobliecť za policajtov a podobne.

V hračkárstvach nájdeme dostatok takýchto „drsných“ hračiek. Sú však pre deti vhodné?

Zbrane a rôzne „vojenské“ náčinie v rukách detí, hoci i v hračkárskom prevedení, so z pohľadu mnohých rodičov neprijateľné a deťom by ich nekúpili. Na druhej strane sú rodičia, ktorí s tým problém nemajú a dokonca sa so svojimi deťmi na vojakov a „zabíjanie“ ochotne zahrajú – teda, najmä ockovia.

Ak neviete, čo si o týchto hračkách myslieť, skúste popremýšľať, čomu vlastne takáto hračka vaše dieťa naučí? Môže mu niečo dobré a pozitívne dať? Rozvíja nejako jeho schopnosti? Rôzne meče, plastové nože, pušky, pištole a iné „premakané“ nástroje na zabíjanie veru nie sú zrovna tým správnym, čo by naše deti mali v rukách držať.

Pýtate sa, čo je na tom zlé? Jednoducho fakt, že tieto hračky – hoci sú len hračky, ukazujú deťom násilie. Hra je v podstate spôsobom, ako sa deti učia a osvojujú si zákonitosti tohto sveta a života, a preto by sme k výberu hračiek mali pristupovať zodpovedne.

Aj psychológovia radia rodičom, aby boli obozretní, pretože deti v dnešnej dobre prichádzajú do kontaktu s násilím príliš často – v televízii, dokonca i v rôznych rozprávkach či počítačových hrách. Snažme sa teda ubrať aspoň tam, kde máme dostatočný vplyv a nekupujme deťom hračky, ktoré im nič dobré nedajú.

Okrem toho sú niektoré pištole – najmä tie vystreľujúce guľôčky – aj nebezpečné a v bežných hračkárstvach ich ani nezoženiete, pretože predstavujú riziko poranenia. Dajú sa však kúpiť v čínskych obchodoch alebo na tržniciach. Tieto zbrane môžu ublížiť dieťaťu, pretože guľôčky vystreľujú s pomerne veľkou silou a pri zasiahnutí oka (ale aj iných častí tela) by mohli spôsobiť vážne poranenia.