Hračky z "čínskeho" obchodu

Kúpiť hračku je v dnešnej dobe na prvý pohľad celkom jednoduché, veď ich je všade neúrekom. No kúpiť dobrú hračku už až také ľahké nie je.

Mnohí rodičia, starí rodičia či iní známi a príbuzní, ktorí chcú potešiť dieťa nejakou hračkou, sa často zhrozia, keď vidia ceny niektorých hračiek v bežných hračkárstvach. A tak nečudo, že sú potom milo prekvapení, keď obdobné hračky uvidia za polovičné alebo ešte nižšie ceny v rôznych „čínskych obchodoch“ alebo na tržnici.

Na prvý pohľad v týchto hračkách nemusí byť takmer žiadny rozdiel, no pri kupovaní hračiek v takýchto „pochybných“ predajniach by sme mali byť veľmi opatrní. Netreba sa nechať hneď zlákať výhodnou cenou.

Problémom totiž často býva, že takéto hračky nespĺňajú základné bezpečnostné opatrenia. Ak si niekedy všimnete upozornenia ohľadom nebezpečných hračiek napríklad na stránke Slovenskej obchodnej inšpekcie, uvidíte, že mnohé „závadné“ hračky pochádzajú práve z „čínskych obchodov“ (i keď to, samozrejme, neplatí univerzálne).

Bábiky, autíčka, loptičky a množstvo iných predmetov pre deti môže obsahovať nebezpečné chemické látky – či už v samotnom materiáli, z ktorého je hračka zhotovená alebo v náteroch a podobne. Preto buďte naozaj opatrní.

Nie je však ľahké zistiť, či je hračka „závadná“ alebo nie. Všímajte si najmä jej vyhotovenie, údaj o vekovej kategórií, pre ktorú je hračka určená a taktiež si k hračke privoňajte – nepríjemný ostrý zápach môže signalizovať prítomnosť škodlivých chemických látok (napr. formaldehyd). Takúto hračku radšej nekupujte.

Je tiež dobré byť informovaní o aktuálnych nebezpečných hračkách na našom trhu, vyhnete sa tak ich prípadnej kúpe alebo ak ste takúto hračku zakúpili, môžete ju vrátiť a mali by vám byť vrátené peniaze.

Keďže ide o zdravie a bezpečnosť našich najmenších, ktorých organizmus je veľmi citlivý na nebezpečné látky a deti si hračky často vkladajú do úst, je určite namieste byť opatrní pri ich výbere. I keď ani v overenom hračkárstve nemáme vždy záruku, že kúpime celkom bezpečnú a nezávadnú hračku, riziko je tu spravidla o dosť nižšie ako pri nákupe hračiek v čínskych obchodoch alebo na tržnici.