Hračky na cestu autom

Voziť malé dieťa v aute nebýva vždy príjemným zážitkom. Niektoré deti sa síce vozia rady, no sú aj také, ktoré cestu autom preplačú, nechcú sedieť v autosedačke, sú mrzuté a nervózne.

Skúsme sa pozrieť na možnosti, ako deťom cestu autom aspoň trocha oživiť.

Výrobcovia detských hračiek nezabúdajú ani na zábavu detí počas jazdy autom. V ponuke sú rôzne hračky určené práve na tento účel, ktoré deti počas cesty zabavia a upútajú a celá cesta tak bude príjemnejšia a menej stresujúca pre dieťa i pre rodičov.

Pre najmenšie deti sú veľmi obľúbené oblúky so závesnými hračkami, ktoré sa upevňujú na autosedačku. Dieťatko sediace v autosedačke sa tak môže načahovať a hrať s jednotlivými hračkami. Niektoré hračky pri potiahnutí vydávajú melódiu, niektoré šuštia alebo hrkajú a podobne. Výber týchto oblúkov je široký a ich výhodou je, že sa dajú použiť nielen na autosedačku ale zväčša rovnako dobre poslúžia aj na kočíku.

Zaujímavé už aj pre najmenšie detičky v aute môžu byť aj slnečné clony s hrazdičkou, na ktorej sú zavesené rôzne hračky. Princíp je podobný ako pri spomínaných hracích oblúkoch.

Niekedy však stačí dieťatku zavesiť na rukoväť autosedačky nejakú hračku (predávajú sa aj špeciálne hračky na tento účel, no možno použiť aj iné). Dieťatko sa bude za hračkou načahovať, skúmať ju a keďže bude upevnená na rukoväti autosedačky, nehrozí, že by mu spadla.

Možno si poviete, že celkom stačí vziať dieťatku nejakú tú hrkálku či hračku do ruky, nech sa počas cesty zabáva. Niektorým deťom to takto môže vyhovovať, je však pravedepodobné, že im hračka alebo hračky budú neustále vypadávať a vy ich budete musieť svojmu dieťaťu podávať, čo iste nie práve príjemným spestrením cesty autom.

Deti asi od jedného roka si iste zamilujú zábavný volant, ktorým môžu „ovládať“ panel, teda obrázok pripevnený na operadle sedadla pred nimi. Panel môže mať rôznu podobu – napríklad sú na ňom znázornené zvieratká a keď dieťatko na volante stlačí „kravičku“, rozsvieti sa alebo zabliká, prípadne vydá zvuk, kravička na paneli. Obrázok sa pripevňuje spravidla pomocou suchého zipsu na opierku hlavy na prednom sedadle tak, aby naň dieťatko videlo. Aby volant dieťatku počas jazdy nepadal, dá sa jednoducho pripevniť k autosedačke.

Takéto hry učia dieťatko vnímať príčinu a dôsledok – ono stlačí na volante kravičku, kravička na obrázku sa rozsvieti, atď.

Existujú aj ďalšie hračky, ktoré sa pripevňujú na predné sedadlo – napríklad textilný pultík s rôznymi aktivitami. Ak sa dieťatko nôžkami dotkne vyznačených miest na textilnom pultíku, ten začne hrať melódiu a svietiť. Okrem toho sú na tomto pultíku aj závesné hračky, ktoré takisto zabavia vaše dieťatko.

Všetky tieto hračky môžu pomôcť uľahčiť a spríjemniť cestu autom vášmu dieťatku i vám. Niektoré z nich sú však cenovo dosť náročné, takže môžete vyskúšať poobzerať sa aj po takýchto hračkách z druhej ruky.