Pastelky pre deti

Azda všetky deti si rady kreslia. Kreslenie je vynikajúcou príležitosťou na rozvoj jemnej motoriky a kreativity dieťaťa. Kreslenie má tiež výhodu v tom, že si nevyžaduje žiadne špeciálne a drahé pomôcky. Úplne vám postačia vhodné pastelky, čisté papiere alebo výkresy.

Pastelky pre deti sa dajú kúpiť väčšinou v papiernictvách alebo tiež v supermarketoch. No vybrať vhodné pastelky pre deti nemusí byť vždy jednoduché. Dnes máme totiž možnosť kúpiť pastelky od rôznych výrobcov, rôznych tvarov a z rôznych materiálov. Pozrime sa teda trochu bližšie na to, ako by vhodné pastelky mali vyzerať.

Pre najmenšie deti sa odporúčajú kratšie a hrubšie pastelkové „modely“, ktoré sa im lepšie uchopia malou rúčkou a nebudú im prekážať pri správnom držaní. Vždy sa tiež presvedčte, že vybrané pastelky nie sú toxické. Obzvlášť malé deti zvyknú predmety strkať do úst, takže s týmto treba rátať aj pri výbere kresliacich potrieb.

Pastelky môžu mať tiež rôzny tvar. Dnes sú celkom obľúbené pastelky trojuholníkového tvaru, ktoré sa lepšie držia v rúčke. Dobré sú tiež vysúvacie pastelky, kde je tuha vsunutá v špeciálnom obale, z ktorého sa postupne podľa potreby vysúva.

Okrem klasických drevených pasteliek existujú aj voskové, takzvané voskovky či gélové voskovky. Gélové voskovky sú mäkké, nelámavé a vodeodolné.

K pastelkám si nezabudnite dokúpiť vhodné strúhadlo. Tých je tiež dnes na výber neúrekom a dostanete ich v každom papiernictve.

Okrem kreslenia deti milujú aj maľovanie. Maľovať možno štetcom a vodovými či temperovými farbami. Pri najmenších deťoch je vhodné maľovanie prstovými farbami. Opäť platí, že sa treba pred ich kúpou presvedčiť o ich nezávadnosti. Pri maľovaní chráňte odev dieťaťa špeciálnou ochrannou zásterkou.