Coca Cola obsahuje rovnakú kyselinu, ako čistiace prostriedky na chemické čistenie záchodov, vaní, či umývadiel. Netrúfol som si chlipnúť trocha PuliRapidu. Ale zato som doprial pár glgov CocaColy jednému veľmi zanedbanému záchodu. Ako mu chutila? Vyčistí sa stará usadenina lepšie CocaColou, alebo špecializovaným chemickým prípravkom na čistenie záchodových mís? Rozpustí sa v CocaCole klinec, ako to tvrdí veľa ľudí?
Pred časom sa na webe objavili informácie o tom, že záchod možno vyčistiť aj CocaColou. Alebo o tom, že ak hodíte do CocaColy klinec, za 4 dni sa rozpustí. Znie to vcelku zaujímavo a človek aj tomu tak trocha verí. Ale v bežnom živote si to neskúsime.
Nedávno som kupoval Pulirapid - čistiaci prostriedok na vodný kameň. Ak chcete, považujte to aj za reklamu, ale podobné zloženie (i účinnosť) má i mnoho iných prostriedkov na čistenie.
Zaujalo ma, že na obale výrobku je dominantnou zložkou rovnaká látka, aká sa nachádza aj v malinovkách typu CocaCola. (Nielen v nej.)
Výrobca musí uvádzať zloženie v poradí podľa množstva obsahu. CocaCola Light teda obsahuje vodu, farbivo (karamel), umelé sladidlá, kyselinu fosforečnú. (Bežná CocaCola obsahuje namiesto umelých sladidiel veľa cukru.) Potom ďalšie zložky v menšom množstve.
No a zrazu som si povedal: idem zajtra čistiť mimoriadne zanedbaný záchod. Čo tak spraviť test? Recenziu CocaColy :-) A kúpil som si CocaColu. Na čistenie záchodu. Už som sa tešil, ako to na druhý deň vyskúšam na záchode, ktorý nechce byť menovaný. Priznávam, mal som pritom značne zdvihnutý žalúdok.
Ten záchod sa nečistil asi rok a jeho šťastní majitelia nezvykli ani veľmi často splachovať. Načo? Veď treba šetriť vodou.
Otvoril som kokakolu a dal si pár glgov na posilnenie. Mňam.
Zvyšok koly som vylial do záchodu. Praktický tip: ak by ste to skúšali aj vy, upozorňujem, že kola v záchode prudko kypí.
Od istej chvíle ju treba liať doslova po mililitroch, ináč vám polovica koly zbytočne vykypí do odpadu.
Potom som kolu nechal pôsobiť. Občas som opatrne pomiešal vznikajuvšiu žbrndu. Po necelých dvoch hodinách bola moja zvedavosť vybičovaná na maximum. Ďalej som čakať nedokázal (pôvodne som to tam chcel nechať celý deň). Ostatný raz som kefou poriadne pomiešal malinovku v nezvyklom kalichu a spláchol.
Výsledok ma príjemne prekvapil. Nie je to zlé - pomyslel som si. Nasadil som si žlté rukavice a pomocou starej špongie som asi za pol minúty dosiahol stav, ktorý by sa dal pokojne použiť aj do reklamy.
Reklama
Čistý záchod. Chcete sa zbaviť hrubého nánosu a vápenatých usadenín? Použite kyselinu fosforečnú.
Alebo reklama typu poučenie blbca:
Hlupaňa: Ach. Ten môj špinavý záchod. Ten zápach!
Mudraňa: Ale veď to predsa nie je problém.
Hlupaňa: Ale čo mám robiť? Nemám šancu. Je to žumpa. A môj syn si tu minule púšťal kačičku. Dala som mu teda zjesť trocha antibakteriálneho mydla a poslala som ho do školy. Študuje architektúru. Ale čo len mám robiť s tým záchodom.
Mudraňa: Použi kyselinu fosforečnú. Čistí skvelo!
Hlupaňa: Ale kde ju mám vziať?
Mudraňa: Nájdeš ju ľahko. Choď do drogérie, alebo do potravín.
Hlupaňa: Do potravín???
Mudraňa: No jasné, je skoro všade. Volá sa aj E338, alebo H3PO4.
Hlupaňa: Naozaj? A funguje to?
Mudraňa: Áno, preto je môj záchod vždy tak čistý, že v ňom podávame aj hosťom čaj.
Hlupaňa: Áno, bola som u teba. Bol fantastický.
Mudraňa: A to všetko len vďaka kyseline fosforečnej.
Uko komentátor s naliehavým, no obchodne dôveryhodným hlasom a sugestívnym a presvedčeným tónom, ktorý neznesie námietky: Kyselina fosforečná. Pre záchody bez močového kameňa. Pre kosti bez vápnika. Odporúča ju desať z desiatich ekonomických poradcov efektivity výroby.
Hlupaňa: A teraz už viem, čo si kúpim. Ach, som šťastná.
No ale dosť žartov, vráťme sa do reality s čistením wécka.
Keďže s týmto záchodom som sa už v minulosti mal tú česť stretnúť v ostrom a veľmi osobnom boji, môžem prehlásiť: s CocaColou to ide tiež.
Jednou z nich je tvrdenie, že ak do pohára c CocaColou hodíte klinec, za pár dní sa celkom rozpustí. Toto tvrdenie nie je pravdivé. CocaCola ponechaná v pohári začne plesnivieť a rýchlo sa rozloží na dosť nevzhľadnú gebuzinu.
Spravil som pokus.
Do troch pohárikov som vložil mince a kancelársku spinku.
Zalial vodou, CocaColou a PuliRapidom. Nechal pôsobiť.
Okrem toho som rovnako obetoval aj tri chutné sardinky.
Zalial.
Na tretí deň vznikla (nefotografovateľná) gebuzina. Sardinka vo voda bola pomerne tvrdá a dala sa vybrať. Druhé dve sardinky boli takmer rozsypané, dali sa vyliať.
Aj vo vode sa na spinke prejavila korózia.
V CocaCole spinka tmavla, mince vyzerali čistejšie. Už po pár dňoch bolo jasné, že kyseliny majú zlý vplyv na kov. Pulirapid málinko šumel. Ale aj čistá voda je rozpúšťadlo - na to nenačim zabúdať!
Kontrola stavu:
V pulirapide sa zo spinky odlupovali celé vrstvy, ako šupiny. Mince tmavli a drsneli. Tie tmavé "čiarky" sú odlúpené vrstvy korózie zo spinky. Ako som pohol pohárikom pred fotením, spinka sa "vyzliekla".
Počas experimentu som vymenil asi 3× chemikálie, pretože tie v pohárikoch vyzerali dosť zvetrané.
Vo vode sa tvorila korózia. V CocaCole nebolo nič vidieť.
Experiment som ukončil po mesiaci čakania.
Vo vode bolo veľa hrdze a pomerne málo zmien.
V CocaCole to bolo podobné, ako vo vode. Mince však vyzerali čistejšie.
V pulirapide sa najviac nepáčilo spinke. Tretiu mincu som stratil pri predposlednom oplachovaní, mrzí ma to. (V experimente bolo viac misiek a predmetov, mince sa nerozpúšťali a tak ma prestávali zaujímať :-)
3 rovnaké spinky po mesačnom kúpeli v: zľava voda, CocaCola, Pulirapid. Tá vo vode bola obrastená koróziou, preto pôsobí najhrubším výzorom. V CocaCole bolo menej korózie, ale spinka je len o málo tenšia, než bola. Spinka v PuliRapide je viditeľne zmenšená, pri dlhšie trvajúcom experimente by sa rozpustila.
Minca. Rovnaké poradie.
Skúšal som rozpúšťať aj zopár klincov, ale bez účinku. Tiež som v CocaCole močil vajíčka v nádeji, že škrupinka zmäkne, ale výsledok - bez zmien.
Fámy o tom, že v CocaCole sa za pár dní rozpustí klinec nie sú pravdivé. Nerozpustí sa ani v Pulirapide a ten obsahuje silnejšiu koncentráciu kyselín. Iste - za pár mesiacov by sa iste rozpustil aj klinec. Ale podobným, len pomalším tempom by sa "rozpustil" aj v čistej vode. A málokto by vám poradil: "nepite vodu, hrdzavejú z nej klince".
Netreba sa teda báť, že by CocaCola nejako prudko ohrozovala zdravie. Človek nie je klinec. Mnoho ľudí ju denne pije. Až pri dlhodobom a častom pití treba skúmať, či je rozumné do seba liať nápoj, ktorý sa dá použiť na odvápnenie záchodu. No nie je to tak dramatické, ako by radi prezentovali nepriatelia CocaColy. Ak si dáte raz za týždeň pohár CocaColy, určite to bude celkom v poriadku. No pri dávke trebárs pol litra denne by som už odporúčal zvážiť, či je rozumné do organizmu liať práve tieto chemikálie. Na dobrú chuť, bublinky a kofeín sa totiž ľahko zvykne - a zvykom tu myslím závislosť. Na chuť, na kofeín...
Na webe www.chudnutie-ako.sk odporúčam, aby ľudia radšej nepili nápoje obsahujúce kyselinu fosforečnú. Dôvodom je, že pri dlhodobom väčšom množstve vypitej CocaColy môžu nastať problémy so zásobovaním organizmu vápnikom. Vápnik s kyslinou fosforečnou vytvoria radovánky zvané chemická reakcia. No a vápnik je v ľudskom organizme dôležitý. Odbúravať ho popíjaním veľkým množstvom kolových malinoviek môže byť nezdravé.
Môj zubár mi pred časom vravel, že pitie CocaColy sa mu veľmi páči, hlavne u teenagerov. Vraj celkom najlepšie je kolu piť pomalými dúškami, cickať z pohára čo najdlhšie, vychutnávať, prevaľovať ju v ústach. Práve tak vraj získava najviac nových, dobre platiacich klientov s navždy zničenou zubnou sklovinou. Ale potom zvážnel a povedal: Poškodenie zubnej skloviny vedie ku kazovosti zubov. A ľudia si pomalým popíjaním kyslých nápojov zničia zuby a potom celý život za to platia - kazmi, bolesťou, peniazmi. Ak to už naozaj musíte piť, tak to pite rýchlo. Pár hltmi zbavte pohár obsahu a vypláchnite si ústa čistou vodou. (Neumývať zuby!) Nech na sklovinu pôsobí kyslé prostredie čo najkratšie.
Na záver prehlasujem, že tento článok nie je vymyslená fikcia, naozaj som to skúšal. Nechcem vzbudzovať akýkoľvek strach - občasné pitie CocaColy určite neublíži. Lepšie je však piť predsa len radšej čistú, nesýtenú vodu. Chemické roztoky a kyseliny si nechajte na čistenie usadením v záchodoch.
© Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.