Dostať ich na každom rohu vo všetkých možných veľkostiach a dĺžkach, ale nedostanete k nim žiadne doplnkové informácie. Ako ich nepoučený človek má používať?
Aj keď zo zákona by návod na použitie mal byť pribalený tuším ku každému tovaru, sú veci, ktoré sa dodávajú bez akýchkoľvek informácií, ktoré by zákazníka informovali o správnom použití či rizikách. Trebárs také cigarety - človek ani nevie, čo s tým. Mrviť v prstoch? Alebo taká káva - prášok v tégliku. Čo s ním?
Novopečený majiteľ sa tak nedozvie, ako má ponožky používať, aby bol spokojný on aj jeho okolie. A veru občas sa dajú stretnúť ľudia, ktorí zjavne žiadny návod nečítali.
Preto som sa rozhodol obetavo spísať aspoň základné poznatky, ktoré niekomu môžu napomôcť.
S touto otázkou úzko súvisí cena. Pri nákupe sa nemusí vždy osvedčiť vyberať tovar podľa najnižšej dostupnej ceny. Najlacnejšie výrobky mávajú neraz problémy, ktoré v predajni neobjavíte. Často sú zle vyrobené a potom sa vám v topánkach budú svojvoľne vyzúvať. Častým javom je aj kratšia životnosť lacných ponožiek, už čoskoro sa objaví prvá diera... Nižšia cena má vždy svoj dôvod.
Žiaľ, ani značkový obchod nemusí byť vždy zárukou kvality.
Osobne sa mi osvedčilo pohybovať sa niekde v strede medzi cenovými extrémami. Nekupovať v rôznych lacných obchodoch a ani v drahých športových predajniach. Tie najsamznačkovejšie síce nie sú zlé, ale cena býva mnohonásobne predražená.
Veľa. Ak nemáte nejaký konkrétny projekt typu „každý deň v inej farbe“, veľmi výhodné je kúpiť si naraz napríklad 30 párov rovnakej farby, veľkosti a druhu. Také veľké množstvo má svoje opodstatnenia:
Viem, spraviť naraz taký nákup je už investícia, ktorú pocítite viac, ako keď si raz za čas tu a tam kúpite jeden pár.
Jediným problémom takého nákupu je riziko, že kúpite zle. To hrozí, ak kupujete neoverený druh tovaru. Je dobré, ak pred hromadným nákupom kúpite najskôr jeden pár a overíte si, ako sa nosia a čo spravia po opratí.
Pri voľbe farby treba myslieť nielen na to, ako sa vám budú hodiť k ostatnému oblečeniu, ale aj na pranie. Ak si kúpite červené ponožky, ťažko ich môžete prať s bielymi vecami. Tiež farba obuvi môže byť dôležitá - ak budete nosiť biele ponožky v tmavších topánkach, môžu sa na nich objaviť fľaky. Niektoré farbivá z topánok zašpinia ponožku a taký fľak sa nemusí podariť oprať.
Z tohto pohľadu sa tmavšie ponožky môžu javiť výhodnejšími, pretože na nich menej vidieť každú smietku.
Tak. Máme za sebou zopár procedurálnych pripomienok, teraz je čas na faktické.
Áno, sú ľudia známi nielen menom, ale aj zápachom.
Nie je príjemné, ak sa o človeku šíri chýr, že jeho prítomnosť sa dá predvídať podľa nosa. A najnepríjemnejšie je to, že väčšinou sa to takému človeku zdráhame povedať, aby sme ho nezranili.
Ak máte pocit, že od vás začali bočiť ľudia, je vhodné overiť si, či náhodou neprodukujete niečo, čo je nepríjemné – okrem kontroly ponožiek a topánok odporúčam návštevu u zubára.
Zápachu ponožiek sa však dá celkom spoľahlivo zabrániť, ak dodržíte celkom prostú zásadu: nikdy a v žiadnom prípade si neobujte jedny ponožky dvakrát. To je všetko.
Samozrejme, nebude to fungovať, ak si niekto obuje ponožky prvého a vyzuje tridsiateho prvého :-)
Stačí, ak napríklad ráno, keď sa obliekate, vždy siahnete po opratých. Bez akejkoľvek výnimky.
Skúsené gazdiné odporúčajú, aby sa ponožky neprali spolu s inými vecami. Musíte sa rozhodnúť, či raz za mesiac spravíte len sólové pranie ponožiek, alebo nie. Ak ich budete prať s ostatnou bielizňou, môže sa časom stať, že biela prestane byť taká biela, akú by ste chceli.
Iným argumentom pre oddelené pranie ponožiek by mohli byť aj plesne, ktoré vydržia viac, než sa zdá. Tu neviem odhadnúť, či už šírim poplašnú správu, alebo ide o reálne riziko. V každom prípade ak máte čo prať, netreba nutne prať naraz silonové košele, ponožky aj s montérkami.
Myslím, že v dnešnej rýchlej dobe už len málokto má čas a chuť venovať sa štopkaniu. Môj názor je, že ak narazím na dieru, handra sa vyhodí. To sa netýka len ponožiek. Týmto názorom sa nemusíte riadiť.
Ak máte desiatky kusov ponožiek rovnakého druhu, potom sa pri uskladnení nemusíte ničím zaoberať. Stačí ich nahádzať na vhodné miesto a potom priebežne vyberať.
Ak nie ste pedanti, nie je potrebné akokoľvek ich párovať, skladať, či nebodaj žehliť na puky :-)
Párovanie a prehľadné skladanie má význam v prípade, že máte každý pár iného druhu. Možnosť siahnuť po spárovanej dvojičke ušetrí čas pri rannom náhlení sa. Ale ak máte veľa rovnakých, nie je problém... Stačí ich nahádzať do plnoautomatického párovača, čiže primerane veľkej krabice :-)
Na tieto rady vám dávam dvojročnú záruku.
Ak sa niečo nezmení, budú tieto rady "fungovať" ešte dlho, kým ľudstvo nepríde na niečo lepšie. Súdiac podľa toho, ako sa v poslednom čase ponožky skracujú, niečo sa asi chystá. "Vysoké" ponožky sú zjavne prekonané, teraz sa nosia krátke, pod členok. No a v nemenovanej predajni som minule už videl ponožky, ktoré končili v polovici chodidla. Jedenástky mali 5 centimetrov.
Kam ten svet speje?
Vlastne som aj celkom zvedavý na reakcie k článku, dúfam, že ma zaň nezabijete :-) predsa len - téma o ktorej sa veľa nepíše...
© Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.