Drahý darček = dobrý darček?

Mnohí rodičia (ale nielen rodičia) si myslia, že darček pre dieťa musí byť dostatočne drahý, aby bol naozaj dobrý. No nič nemôže byť ďalej od pravdy. Drahé darčeky nemusia byť vôbec dobré a naopak, niekedy aj drobnosť za pár centov detskú dušu poteší viac, ako drahá hračka.

Prečo rodičia kupujú deťom drahé hračky? Neraz je to preto, lebo si myslia, že im tak vynahradia nedostatok času, ktorý si na deti môžu alebo dokážu nájsť. Akoby si tým rodičia kompenzovali výčitky svedomia. Deti to však cítia a aj keď ich možno drahá super hračka zaujme, určite by si viac vážili chvíľku so svojím otcom či matkou.

Deti, ktoré dostávajú často drahé hračky, si na takúto vec veľmi ľahko a rýchlo zvyknú. No týmto ich naučíme, že môžu mať všetko a o skromnosti zrejme nebudú mať ani potuchy. Takéto deti si potom neraz nevedia vážiť menšie darčeky, pretože stále očakávajú tie drahšie.

Ak teda nechceme naše deti naučiť neskromnosti, mali by sme nájsť správnu mieru v tom, koľko drahých darčekov im dožičíme. Nie je nič zlé na tom, ak svojmu synovi kúpite na narodeniny napríklad veľké auto na ovládanie, no ak mu takéto veci budete kupovať každý mesiac, asi to pre neho nebude nič výnimočné.

Aj lacné darčeky môžu byť pekné darčeky a detskú dušu potešia. Navyše, malé deti nerozlišujú, či bolo niečo drahé alebo lacné, podstatné pre nich je to, že dostali darček.