Knihy pre deti

Napriek tomu, že dnešná doba nám ponúka množstvo rozprávok pre drobcov v televízii alebo na DVD, nemali by sme zabúdať ani na knihy.

Knihy sú pre deti zdrojom nových zážitkov, dieťa sa veľa naučí pri ich čítaní (spočiatku mu čítajú rodičia, neskôr dokáže čítať aj samo), rozširuje si slovnú zásobu a cvičí svoju predstavivosť. Pri čítaní detských kníh môžu rodičia s deťmi stráviť hodnotný čas a tak vlastne utužujú aj vzájomné vzťahy.

Knihy však tiež treba vyberať s rozumom. Výber musíme prispôsobiť veku malého „čitateľa“. Pre najmenšie deti sa hodia leporelá s veľkými obrázkami. Pre staršie deti sú to potom rôzne knižky s riekankami a jednoduchými básničkami. A malí škôlkari si iste rady prečítajú (respektíve nechajú prečítať) aj normálne rozprávkové knižky.

Niektorých rodičov od kúpy detských kníh odrádza pomerne vysoká cena. Ak sa aj vám zdajú knižky pridrahé, zapíšte sa do knižnice a za malý poplatok si môžete vyberať z množstva detských kníh. Alebo skúste antikvariáty, kde nájdete knihy pre deti za omnoho priaznivejšie ceny.

Kniha je pre dieťa aj vhodným darčekom. Keďže sa dajú vybrať knihy pre všetky vekové kategórie detí, je to takmer vždy dobrá voľba a knižným darčekom v podstate nemáte veľmi čo pokaziť. Stačí prispôsobiť výber veku a záujmom dieťaťa.

Knihy by mali byť pre deti spoločníkom už od malička. Ak budete svoje ratolesti viesť ku knihám, je pravdepodobné, že aj v neskoršom život budú po nich rady siahať.