Horúčka

Skôr, než si prečítate tento článok, je dobré vedieť, že horúčka má svoj význam. Vždy je signálom, že sa niečo deje. Preto nemusí byť dobrým nápadom znižovať ju umelo, obkladmi, ak to neodporučil lekár! Hlavne nie len zvýšenú teplotu. Zvýšená teplota a horúčka sú nielen reakciou, ale aj ochranou organizmu. Pri horúčke sa telu darí "zabíjať" niektoré choroboplodné zárodky a ak by ste u dieťaťa teplotu umelo zrazili, zhoršíte tak možnosti imunitného systému ako môže bojovať. Horúčka posilňuje účinok antibiotík.

Na druhej strane však vysoká horúčka môže poškodzovať organizmus a to hladne u detí. A tak ak horúčka rastie, konzultujte to s lekárom!

Horúčka je ochranná reakcia organizmu na infekciu a je to jeden z najčastejších príznakov choroby.

  • Ak máte teplotu 37,4º C až 37,9º C, ide o zvýšenú teplotu.
  • Nad 38º C je to už horúčka.
  • Tieto čísla platia pri meraní pod pazuchou. Pri meraní v konečníku je teplota asi o pol stupňa vyššia, ako v podpazuší a tieto hodnoty teda treba upraviť.
  • Niektoré lacné digitálne teplomery ukazujú nižšiu teplotu, ako klasické.

Ak u dieťaťa pozorujete horúčku, potom:

  • U detí do pol roka radšej navštívte lekára pri každej horúčke.
  • U detí do 6 rokov môže horúčka nad 39º C znamenať problém, môžu nastať kŕče.
  • Ak horúčka vystúpila na 40º C a nedarí sa vám ju rýchlo znížiť, choďte s dieťaťom k lekárovi.
  • K lekárovi treba ísť, ak dieťaťu tŕpne krk.
  • Ak horúčka trvá dlhšie, napríklad niekoľko dní.

Ak chcete horúčku zmierniť, začnite vodou:

Dajte dieťaťu veľa tekutín

Hlavne vodu, čaj, ovocnú šťavu.

Obklady ak je teplota príliš vysoká

Je však lepšie toto dohodnúť s lekárom.

Voľnopredajné prípravky

Akékoľvek lieky či už voľnopredajné, alebo na predpis vždy konzultujte s lekárom. Nedávajte deťom nič len na základe odporúčania reklám, susedky, švagrinej, či na základe pochybných článkov na internete (ako je tento!). Aj keď v podobných prípadoch sa možno bežne určité liečivá používajú, nemusí to byť vhodné aj u vášho dieťaťa!

Horúčku začíname liečiť zvyčajne najskôr paracetamolovým prípravkom (napr. Panadol Baby, Paralen). U detí sa neodporúča podávať kyselina acetylosalycilová (Acylpyrín, Aspirín a podobné prípravky). Niekedy sa však kombinuje pol tabletky paracetamolu, pol Acylpirínu. V lekárni vám poradia.

Ďalšou z možností ako znížiť teplotu je sprchovanie vlažnou vodou, prípadne zábal (zabalenie dieťaťa do vlažnej osušky). Tento spôsob liečenia teploty je však pre dieťa dosť nepríjemný a stresujúci. Navyše nevhodné sprchovanie by mohlo dieťaťu ublížiť. Preto k sprchovaniu pristupujeme s rozmyslom a opatrne. Najskôr nastavíme vodu na teplejšiu teplotu a potom jej teplotu postupne znižujeme.

Vysoká horúčka je pre deti nebezpečná

V prípade vysokých teplôt vyvstáva riziko tzv. febrilných kŕčov (kŕče z horúčky).

  • Febrilné kŕče sa vyskytujú asi u 4% detí a to predovšetkým vo veku 6 mesiacov až 5 rokov.
  • Kŕče najčastejšie vznikajú v prípadoch, keď teplota stúpne náhle a rýchlo (časté sú prípady, keď dieťatko ide spať na pohľad zdravé a bez teploty, prípadne s malou teplotou, a v noci mu teplota rýchlo stúpne a dostane febrilné kŕče).
  • Kŕče odznejú sami od seba. Dôležité je uložiť dieťa do polohy naboku, aby sa nepridusilo a znížiť teplotu. Nutné je zamieriť do nemocnice, prípadne zavolať sanitku.

Mamičky mávajú doma, ako prevenciu, prípravok proti febrilným kŕčom, ktorý predpisuje lekár.

U detí, ktoré už raz dostali febrilné kŕče, je vyššie riziko, že ich dostanú znovu, preto sa u nich pristupuje k liečbe teploty už aj pri nižších teplotách ako je 38 ˚C.

Po celý čas je veľmi dôležité teplotu neustále sledovať a merať. Je nevhodné spoliehať sa na odhad teploty priložením ruky na čelo. Rovnako tak je nutné sledovať teplotu i v noci a to aspoň v hodinových intervaloch. Dôležitý je zvýšený prísun tekutín.

Vždy si pred podaním lieku dieťaťu pozorne prečítajte príbalový leták!